Egyre kevésbé éles a választóvonal a két típus között
Alap- vagy mesterdiploma?
Írta: Szakszervezetek.hu
Közzétéve: 2014. augusztus 08. péntek, 16:50
Közzétéve: 2014. augusztus 08. péntek, 16:50
Melyik az a divatos és biztos munkahely, amely jobban szereti az alapdiplomát, mint a mestert? Mivel turbózhatjuk fel az önéletrajzunkat, hogy behozzunk két év mesterképzést? És hol nem működik ez a trükk? A piac nagyjából az elvártak szerint árazta be a két képzési szintet, de van, amire érdemes odafigyelni, hogy ne érje meglepetés a friss végzősöket – olvasható a vs.hu oldalán.
Smejkál Péter biztos állásajánlattal, mondhatni tét nélkül futott neki a diplomázásnak az ELTE társadalomtudományi karának társadalmi tanulmányok alapképzésén. Tudta, hogy egész más területen helyezkedik majd el, mint amit eddig tanult. Szerencséje volt, mert így kimaradt abból a pánikhangulatból, ami az államvizsgához közeledve az egész évfolyamot elkapta, és amelynek alaptétele – mint később kiderült, egyáltalán nem alaptalanul – úgy szólt, hogy „mi lesz velünk az alapképzés után”.
Mostanra árazta be a piac
A magyar felsőoktatás 2006-ban állt át a bolognai rendszerre. Ennek lényege, hogy megszűnt a klasszikus főiskolai és egyetemi diploma, ehelyett néhány kivétellel (orvos, építész, jogász) mindenki először egy hat-hét féléves alapképzésen vesz részt, ami egy úgynevezett bachelor végzettséget ad, humán területen Bachelor of Arts (Ba), műszaki területen Bachelor of Science (BSc) néven. Ezután, aki akar, még felvételizhet a mesterképzésre, amellyel aztán kettő-négy félév alatt körülbelül a korábbi egyetemi diplomának megfelelő master (Ma, MSc) végzettséget lehet szerezni. Az arányokat jelzi, hogy idén szeptemberben 47 ezren alap-, 14 ezren mesterképzésen kezdik el tanulmányaikat. Mivel öt éve végzett az első olyan évfolyam, amely a bolognai képzés szerinti bachelor diplomát szerzett, három éve pedig az első mesterszakosok is papírt kaptak, a munkaerőpiac nagyjából mostanra árazta be az új típusú végzettségeket.
„Hiú reményeket senki nem táplált, tudta mindenki, hogy egy ilyen diplomával nem fog tudni a szakmában elhelyezkedni”, magyarázza Smejkál. Erre az egyetem is ráerősített, sokszor hallották órákon, hogy ez az alapképzés csak ugródeszka a továbbtanuláshoz. Végül az élet is igazolta a félelmeket, hogy ez a szak egyike azon kevésnek, amelyen nem sokat ér az alapdiploma: aki mesterszakra tovább tudott menni, az azóta vagy külföldön dolgozik a szakmájában – főleg azok, akik nemzetközi tanulmányok mesterszakra mentek –, vagy itthon lett tanársegéd, kezdett kutatói, elemzői karriert. Aki viszont a bachelor papírral ugrott neki a munkakeresésnek, az Smejkál elmondása szerint külföldön csak fizikai munkát kapott, vagy multihoz ment ügyfélszolgálatosnak, a diplomától független munkát végző irodistának, asszisztensnek.
Munka és tanulás egyszerre
A magyar munkaerőpiacon nagy súllyal szereplő shared service centerekben (SSC, multicégek szolgáltatóközpontjai, központi ügyfélszolgálatai, itt könyvelnek és végeznek egyéb munkákat több országbéli kirendeltségnek) valóban tárt karokkal fogadják a bachelor diplomásokat, mindegy, melyik szakról érkeznek.
Ilyen tervei vannak Andreának is, aki a Budapesti Gazdasági Főiskolán tanul, egyszerre végez két, igencsak keresett alapszakot, a külkereskedelmit, valamint a gazdálkodási és menedzsmentet (a nevét kérésére megváltoztattuk). Hamarosan mindkettőből meg is kapja a diplomát, és el is megy dolgozni. Ő úgy futott neki a képzésnek, hogy nem akar majd mesterképzésre menni, de először egy tanára, majd a szülei is arra biztatták, hogy tanuljon tovább, mert „néhány év múlva jól jön majd”. Andrea úgy véli, nem valószínű, hogy sokat hozzátesz az eddigi tudásához a papír, de ha valaha középvezetői, vagy felső vezetői állást akar, akkor mindenképp kell majd. „Van két év munkatapasztalatom a főiskola mellett, úgyhogy bízom benne, hogy az álláskereséssel nem lesz gond, aztán legfeljebb estin, vagy levelezőn megszerzem a mestert. De még az is lehet, hogy MBA-képzésre megyek”, mondta. Az MBA egy nemzetközi, kifejezetten menedzsmentre specializálódott közgazdász mesterképzés.
Számszerűsített különbségek
A 2008-as és 2010-es adatok összehasonlításánál kiderült például, hogy a válság miatt a legtöbb diplomás munkakeresési ideje nőtt, de „a BA/BSc vagy főiskolai végzettségűek között átlagosan nagyobb mértékben, mint az MA/MSc, vagy egyetemi végzettségűek között”. Ez egyébként nem feltétlen jelenti azt, hogy az alapdiplomások eleve tovább keresnek munkát, csak annyit, hogy a válság erősebben hatott rájuk. Ami a kereseteket illeti, ott 2010-ben mély gödör látszik, előtte és utána is magasabb összegeket adtak meg az önkéntes válaszadók de a mesterdiploma mindig is 25-30 ezerrel magasabb bért jelentett. A BA/BSc vagy főiskolai végzettségűek közül a 2008-ban végzettek nettó 157 ezer, a 2010-ben végzettek 137, a 2011-ben diplomázók 152 ezer forintot kerestek, az MA/MSc-seknél ugyanezek az adatok havi nettó 193 ezer, 162 ezer és 178 ezer Ft voltak.