Hírközlési Érdekegyeztető Tanács:
Munkahelyek szűnhetnek meg az internetadó miatt
Írta: Szakszervezetek.hu
Közzétéve: 2014. október 22. szerda, 18:11
Közzétéve: 2014. október 22. szerda, 18:11
A magyarországi hírközlési szolgáltatókat tömörítő Hírközlési Érdekegyeztető Tanács (HÉT) úgy véli: az internetadó ellehetetlenítené a magyarországi digitális fejlődést – írja a Világgazdaság.
A HÉT álláspontja szerint az új adónem terve ésszerűtlen, abszurd és ellentmondásos, bevezetésének legnagyobb vesztesei a hazai információs társadalom tagjai, az internetet napi szinten használó egyének, vállalkozások és közintézmények. Miközben a világ internetforgalma exponenciálisan növekszik, addig Magyarországon egy forgalmat büntető adó fogná vissza a digitális javak felhasználását és fordítaná vissza hazánkat a digitális fejlődés útján - írták.
Az internetadó terve szerintük ellentmond a kormányzat és a hatóság szándékainak a Digitális Magyarország fejlesztéseit illetően. A magyar hírközlési ágazat jelenleg is kiugróan magas adóteherrel dolgozik, a terhek további növelése egyértelműen ellentétes az ország érdekeivel, a kormányzati stratégiában is megfogalmazott szélessávú internet fejlesztéssel, a digitális írástudás növelésével, a digitális szakadék felszámolásával, az elmaradott régiók felzárkóztatásával. Ecélok teljesítése további több száz milliárd forintos beruházásokat igényel, miközben a mobilszolgáltatók a közeli napokban több mint 100 milliárd forintot fizettek ki a mobilinternet szolgáltatás fejlesztése érdekében az új frekvenciákért.
A megjelent adótervezet drasztikus, éves szinten akár 100 milliárd forintos terhe az internetre épülő korszerű digitális gazdaság és társadalom ellehetetlenítését vetíti előre - vélik.
A Magyar Szolgáltatóipari és Outsourcing Szövetség (HOA) is tiltakozását fejezi ki a tervvel kapcsolatban. Úgy vélik, egy ilyen drasztikus döntés a szolgáltató cégek alap-infrastruktúráját érintené, amely az iparág leépüléséhez, és e területen az ország versenyképességének elvesztéséhez vezetne. A HOA egy újabb különadóként értékeli a döntést, amelynek felvetése már önmagában is olyan mértékben csökkenti az üzleti környezet stabilitásába vetett bizalmat, amely azonnali és közvetlen negatív hatással jár a jelenleg tervezett új beruházásokra és a már működő szolgáltatók kapacitás-bővítéseire. Mindez rontja Magyarország versenyképességét, és munkahelyek elvesztéséhez vezet.
Forrás: VG Online