A vállalkozók szerint még mindig nem késő visszavonni az elhibázott törvényt
Vasárnapi káosz készül
Írta: Szakszervezetek.hu
Közzétéve: 2015. február 20. péntek, 16:20
Közzétéve: 2015. február 20. péntek, 16:20
Nem akarja bővíteni a kormány a vasárnapi zárva tartásról szóló törvénybe foglalt kivételek körét. A gazdasági tárca múlt héten szétküldött kormányrendelet-tervezete eszerint tévedés volt. A vállalkozók szerint még mindig nem késő visszavonni az elhibázott törvényt.
Döntött a kormány a vasárnapi pihenőnaphoz kapcsolódó rendeletről, nem bővítik a kivételek körét - mondta Kovács Zoltán kormányszóvivő a szerdai kormányülés után. A „kabinet egyelőre olyan rendeletet alkot, amely az idegenforgalom kiszolgálásának igényére, a vásárlási szokásokra, a foglalkoztatottak számára és a lakókörnyezet érdekeire tekintettel nem ad lehetőséget a főszabálytól eltérő nyitvatartási szabályok rögzítésére” - közölte a kormányszóvivő. A törvény mindenesetre kiveszi a vasárnapi munkavégzés tilalma alól egyebek mellett a világörökségi területen - és annak kormány által kijelölhető védőzónájában - működő boltokat, de úgy tetszik nem kerülnek be a kikötők. Budapesten az Andrássy úti luxus üzletek nyitva tarthatnak, de a százezreket kiszolgáló bevásárlóközpontok nem.
A múlt héten a Nemzetgazdasági Minisztérium egy a kormányrendelet tervezetet köröztetett - erről azonban Kovács Zoltán erről nem tudott -, lapunk információi szerint kóbor tervezet Glattfelder Béla titkárságáról érkezett a szakmai érdekvédelmi szervezetekhez. Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkaadók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára a Népszavának megjegyezte, hogy ez a kormányrendelet tervezet éppen a kivételek bővítéséről szólt. A kormányszóvivő szavai alapján a törvényhez most próbálnak egy teljesen használhatatlan végrehajtási rendeletet illeszteni - említette a VOSZ főtitkára, aki szerint teljes a káosz. Egyeztetés nélkül készült egy törvény, majd egy rendelet tervezet teli hibával, amiben szerepelnek a kivételek, majd a kormány közli, hogy nem lát indokot a törvényben foglaltakon kívül a kivételek bővítésére rendeleti szinten.
„Erre már nincs mit mondani, hacsak azt nem, hogy a szerdai kormányülésen ezt a jogi barkácsmunkát elolvashatták néhányan, akiknek még megmaradt a józan ítélőképességük, hogy így nem lehet szabályozni” - tette hozzá Dávid. Az üdülőkörzetek kijelölése például minden logikát nélkülözött, a Balaton, a Velencei-tó és a Tisza-tó szerepel a vitatott rendelettervezetben a kivételek között, de például a Duna-kanyar, a Fertő-tó, a mátrai üdülőkörzet nem. Az új kormányálláspont szerint viszont a kivételek kivétele a szabályozásból egy hatalmas pofont jelent a turizmusnak - figyelmeztetett Dávid Ferenc.
Még ennél is furcsább megoldás, hogy a törvény a kivételek közé sorolja a világörökségek területe mellett azok védőzónáit is. Így fordulhat elő, hogy például az Andrássy úton nyitva tarthatnak olyan luxus üzletek, mint a Gucci, miközben a tőle néhány száz méterre levő boltokra vasárnap lakat kerül. Tovább fokozható a diszkrimináció, azzal, hogy a Szt.István körúton a páratlan oldalon nyitva tarthatnak az üzletek, mert az V. kerület szinte teljes egészében „világörökség védelmi védőzóna”, míg a páros oldalon zárva lesznek a boltok. Vagy mint a vg.hu írja, az Astoriánál zárva kell majd tartania a kis Tescónak, ám az Aldi nyitva lehet vasárnap.
A törvény rossz koncepció alapján született, amit nem vitattak meg az érdekeltekkel - állapította meg Dávid. Szerinte hasonlóan a labdarúgáshoz, egy alapvetően rossz stratégián taktikailag már nem lehet javítani. Nem egészen egy hónappal a törvény március 15-i hatályba lépése előtt a több tízezer kis és közepes kereskedelmi vállalkozó nem tudja, hogy végül is mire számíthat. „Ezekkel a vállalkozásokkal szórakozik a magyar kormány” - vélte Dávid Ferenc. A VOSZ főtitkára szerint még mindig nem késő ezt a törvényt visszavonni és ezt az intézkedést nyugodt körülmények között, hosszú átmeneti idővel ősszel újra elő lehetne venni.
Információink szerint a törvény és a rendelettervezet körüli káosz okai között szerepel a háttérben zajló lobbi harc is, arról, hogy mégis minél több helyen ki lehessen nyitni, s ezt a kormány, vagy a minisztérium, vagy a helyi önkormányzatok engedélyezhessék. Az internetes kereskedelmet például a mai napig nem szabályozták és a rendelettervezetben sem szerepel.
Forrás: Népszava