Az öngyilkosságok megugrásához vezetett a görög és az olasz válság

Elkeseredettség

Athén főterén lett öngyilkos szerdán egy görög férfi, s ez nem egyedülálló eset a kemény megszorításoktól terhelt Európában; az elkeseredett nyugdíjas egy nappal azt követően vetett véget életének, hogy Olaszországban hasonló tragédiára került sor - közölte szerdai összeállításában a The Telegraph című brit napilap hírportálja.

    A 77 éves nyugdíjas - aki nem messze a görög parlamenttől, a Szintagma téren lőtte le magát - halála előtt állítólag azt kiáltotta, hogy „Nem hagyok adósságot a gyermekeimre". A görög főváros legismertebb tere egyébként az elmúlt hónapokban több erőszakos tüntetés helyszínéül is szolgált a szigorú megszorításokkal összefüggésben.

    Az idős férfi a reggeli csúcsforgalomban, több száz ingázó szeme láttára a metró közelében ölte meg magát.

    Görögország ötödik egymást követő recessziós éve a közszolgáltatások, a nyugdíjak és a bérek drasztikus csökkentését illetve adóemelést eredményezett, a szóban forgó intézkedéseket a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Unió követelte meg az égei-tengeri országtól a mentőcsomagok fejében.

    A görög férfi esete híven tükrözi az ország öngyilkossági rátájának emelkedését; tavaly Görögországban 40 százalékkal ugrott meg a tragédiák száma a The Guardian című brit napilap egyik korábbi összeállítása szerint. A görög egészségügyi minisztérium felmérése szerint 2011 első felében Görögországban történt a legtöbb öngyilkosság Európa-szerte, megszaporodtak továbbá az erre irányuló kísérletek.

    Olaszországban kedden egy 78 éves nő vetette le magát harmadik emeleti lakásának erkélyéről, vélhetően amiatt, hogy 600 euróra csökkentették a havi nyugdíját. A szintén súlyos gazdasági megszorításokkal szembenéző Olaszországban nemrég több kétségbeesett állampolgár oltotta ki életét. Vincenzo Scudiere, a legnagyobb olasz szakszervezet illetékese ezzel összefüggésben elmondta, hogy a „leggyengébb alkalmazottak teljes elkeseredettségének" tüneteiről van szó.

    A Mario Monti technokrata olasz kormányfő vezette kabinet ambiciózus csomagot próbál elfogadtatni, amely 2013-ra kiadáscsökkentést, reformokat és költségvetési egyensúlyt irányoz elő azért, hogy elkerülje a csőd szélén álló Görögország példáját. Az olasz szakszervezetek és munkavállalók tüntetéssel és munkabeszüntetéssel fenyegetőztek a nyugdíjreformot, az adóemelést és a munkaszerződések átalakítását célzó intézkedésekkel szemben.

    Az efféle, az elkeseredettségből fakadó öngyilkosságok egyébként a közelmúltban a világ több helyén tiltakozásokat provokáltak; egy elkeseredett tunéziai zöldségárus 2010 decemberében például felgyújtotta magát, s ez vezetett a térség politikai átalakulását eredményező „arab tavasz" kirobbanásához.