Házhoz megy az integrációs segítség

Ausztria

A társadalomba már sikeresen beilleszkedett bevándorlók segítenek másoknak egy új osztrák családlátogatási program keretében - jelentette be kedden az integrációs államtitkárság.

    A programmal németül nem, vagy csak keveset értő családoknak - közelebbről elsősorban a sokszor otthon tartózkodó és ezért az osztrák társadalommal keveset érintkező kisgyermekes anyáknak - segítenek felkészíteni gyermekeiket az óvodába vagy az iskolába járásra.

    A családokat velük azonos nemzetiségű segítők keresik fel hetente egyszer, egy éven át. A találkozókon a 2-6 év közötti gyerekeknek való készségfejlesztő eszközök használatára tanítják meg az anyákat. A gyerekekkel való foglalkozásban a német nyelvvel való ismerkedés ugyanúgy szerepet kap, mint az általános készségfejlesztés. „Kedvező mellékhatásként az anyák, akik vállalják, hogy minden nap gyakorolják a gyerekekkel a német szókincsfejlesztő anyagokat, maguk is tanulják a nyelvet” - hangsúlyozta Sebastian Kurz integrációs államtitkár.

    Elsősorban olyan családokhoz próbálnak meg eljutni, akiknek kevés kapcsolatuk van a többségi társadalommal, és akiket ezért más nyelvtanfolyamokkal, illetve integrációs programokkal nem érnek el. Nem utolsósorban ezért számítanak arra, hogy az azonos bevándorló közösségből való segítők révén könnyebben elterjed a foglalkozások híre, és eljut közvetlenül azokhoz, akiknek szüksége lehet rá.

    Hasonló programokat sikerrel alkalmaztak már Izraelben, Kanadában, az Egyesült Államokban, Svájcban és Németországban is. Ausztriában eddig Bécs egyik kerületében vezették be, kísérleti jelleggel. A kedvező tapasztalatok alapján most 18 településre terjesztik ki a programot, az ország különböző részein.

    Az évi 300 ezer eurós költségek egyharmadát a közreműködő civil szervezetek, kétharmadát az integrációs államtitkárság fedezi.

    Összesen 1,5 millió első- vagy második generációs bevándorló él a nyolcmilliós lakosságszámú alpesi országban. A németek után a második legnagyobb bevándorló közösség a törököké. A hivatalos nyilvántartás az első generációs, török állampolgárságú letelepedetteket tartja számon, ők 112 ezren vannak. Az egykori Jugoszlávia utódállamainak területéről érkezett külföldi állampolgárok száma összesen mintegy 300 ezer.