Az ISD Dunaferr menedzsmentje nem ért egyet a sztrájkkal

A munkáltató szerint a bértárgyalással kapcsolatos véleménykülönbségek áthidalhatók

A bértárgyalások fő kérdésében megegyezik az ISD Dunaferr, mint munkáltató és a szakszervezet álláspontja abban, hogy a jelzett infláció mértékének megfelelően, január elsejei hatállyal 4,2 százalékkal emelkedjen a munkavállalók alapbére és a szociális juttatások mértéke - tájékoztatta az MTI-t kedden a cégcsoport.

    A cég közleménye szerint a január óta tartó bértárgyalások legutóbbi fordulóján a menedzsment javasolta, hogy a 13. havi, úgynevezett szabadságos bér teljes összegét fizessék ki a második félévben a munkavállalóknak, a 14. havi, úgynevezett karácsonyi bér azonban „további megállapodás tárgyát képezi”.

    A cég vezetésének álláspontja szerint ennek a két bérelemnek a munkavállalók anyagi ösztönzését szolgáló rendszer részévé kell válnia, s ezzel kapcsolatban már most meg kell kezdeni a tárgyalásokat. „A menedzsment egyértelmű álláspontja  szerint az ösztönzés célja semmi esetre sem a munkavállalók jövedelmének csökkentése, ahogy ezt a szakszervezetek állítják, éppen ellenkezőleg minden eszközzel azt a fajta minőségi munkát kívánják anyagilag is ösztönözni az alapbérek mellett, amely a cég bevételeinek növekedését eredményezi” -  olvasható a közleményben.

    Az ISD Dunaferr társaságcsoport menedzsmentjének és a reprezentatív szakszervezeteknek  mindeddig nem sikerült megkötni az kollektív szerződésben szabályozottak szerint az idei bér-és szociális megállapodást. Ezért a Dunaferr DV Vasas Szakszervezeti Szövetség április 2-ra két órás figyelmeztető sztrájkot szervezett, azért, hogy kikényszerítse az alapbér, valamint a béren kívüli juttatások 4,2 százalékos emelését, valamint a 13. és 14. havi bér kifizetését. Kilátásba helyezték, hogy amennyiben addig nem sikerül megállapodni, április 10-re általános sztrájkot hirdetnek.

    A munkáltató - tiszteletben tartva a munkavállalóknak azt a jogát, hogy bármely rendelkezésre álló jogi eszközt felhasználhassanak a munkaügyi vitákban, „határozottan nem ért egyet azzal, hogy a szakszervezetek a konfliktuskezelés végső eszközét vették igénybe”, miközben még nem merítették ki a kétoldalú tárgyalások minden lehetőségét - olvasható a közleményben. A menedzsment szerint a bértárgyalással kapcsolatos véleménykülönbségek áthidalhatók, és lehetőség van arra, hogy tárgyalásos keretek között a megállapodási csomag május 15-ig aláírásra kerüljön.

    A menedzsment folytatni kívánja a tárgyalásokat az általános sztrájk megtartása esetén is a szakszervezetekkel, de abban az esetben „nem tekinti magára nézve kötelezőnek az alapbér -és a szociális juttatások kifizetésére és emelésére április 2-án tett javaslatait „ - olvasható a közleményben.