Megváltozott munkaképességűek: megszűnő vállalkozások, csökkenő foglalkoztatás
Írta: Szakszervezetek.hu (d.l.)
Közzétéve: 2012. augusztus 12. vasárnap, 10:35
A kormány ellehetetleníti a megváltozott munkaképességű emberek munkaerőpiaci jelenlétét. A rossz szabályozás miatt az ellátásban részesülőknek nincs, vagy alig van lehetőségük munkát vállalni, vagy jövedelemkiegészítő vállalkozási tevékenységet folytatni, hogy kipótolják a mélyen létminimum alatti megélhetést nyújtó ellátásukat. Az LMP az igazságtalan és ésszerűtlen rendszer mielőbbi felülvizsgálatát szorgalmazza.Közzétéve: 2012. augusztus 12. vasárnap, 10:35
A kormány hivatalba lépése óta sorozatosan hoz olyan intézkedéseket, amelyekkel nehezíti, sőt, ellehetetleníti a megváltozott munkaképességű emberek munkaerőpiacra való belépését. Az ellátás melletti munkavégzés szabályai miatt az érintetteknek nem érdeke a munkavállalás: rehabilitációs ellátás mellett nem lehet, rokkantsági ellátás mellett pedig csak jelentősen korlátozott feltételek között tudnak munkát vállalni. Ha ugyanis a rehabilitációs ellátásban részesülőt felveszik próbaidőre részmunkaidős állásba, azonnal megszűnik az ellátása. Ha pedig egy rokkantsági ellátásban részesülő keres legalább három hónapon keresztül bruttó 139 500 forintot, a következő hónapban megszűnik az ellátásra való jogosultsága.
Nincsenek jobb helyzetben a megváltozott munkaképességűek akkor sem, ha fenn akarják tartani az eddig rokkantnyugdíjasként folytatott, jövedelemkiegészítő vállalkozási tevékenységüket. Nyugdíjas státuszuk megszűnésével ugyanis az ezzel járó járulékkedvezményre sem jogosultak, így a korábbi 11-12 ezer forintos közteher helyett minimum 57 ezer forintot kell fizetniük az államnak az átlagosan 40-50 ezer forintos bevételük mellett. Becslések szerint ez a változás eddig 17 ezer vállalkozás megszűnéséhez vezetett, mivel a korábbi rokkantnyugdíjasok nagy része kénytelen volt felszámolni vállalkozását.
Magyarországon rendkívül alacsony a megváltozott munkaképességű emberek munkaerőpiaci aktivitása, az ép munkavállalók 70 százalékához képest mindössze 28 százalék az arány. Az okok között meghatározó tényező a rossz állami szabályozás és a nem megfelelő támogatáspolitika, amely miatt tízezrek élnek létminimum alatt. Lassan két éve késik a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatásához nyújtott támogatások átalakítása, miközben az állam több mint egymilliárd forinttal tartozik a megváltozott munkaképességűeket foglalkoztatóknak, így egyre nagyobb méreteket ölt a dolgozók elbocsátása. A rendszer igazságtalan és ésszerűtlen, ezért az LMP azt kéri a kormánytól, hogy haladéktalanul vizsgálja felül a megváltozott munkaképességűek munkavállalását nehezítő szabályozást.
Szél Bernadett
országgyűlési képviselő,
a Foglalkoztatási és Munkaügyi Bizottság Rehabilitációs albizottságának elnöke
Kiadó: LMP Parlamenti Frakciója