Újabb csapás készül az oktatásra?
PDSZ: A KLIK az állami, magán és alapítványi szakképzési intézmények bekebelezésére készül
Írta: Szakszervezetek.hu
Közzétéve: 2014. október 01. szerda, 11:55
Közzétéve: 2014. október 01. szerda, 11:55
A politika folyamatosan a szakképzés minőségi megújításáról beszél, ám a tettek ennek ellentmondanak - állítja a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete, amely szerint az NGM oldalán megjelent 2015/16-os tanévre vonatkozó kormányrendelet-tervezetből tragikus következményeket olvas ki a szakképzésre vonatkozóan.
A Klebelsberg Intézményfenntartó (KLIK) az állami, magán és alapítványi szakképzési intézmények bekebelezésére készül, mintegy előkészítve azok Nemzetgazdasági Minisztérium alá terelését - állítja a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) közleményében.
Ennek következményei tragikusak a szakképzés intézményei és igénybevevői számára, mert az NGM oldalán megjelent, a 2015/2016-os tanévre vonatkozó szakmaszerkezeti döntésről szóló kormányrendelet-tervezetből az alábbiak olvashatók ki a PDSZ szerint:
Megszűnik a felnőttoktatás a szakképzésben, így a 16 év fölöttiek szakmaszerzési esélyei minimálisak lesznek. A tanköteles kor betöltése után az oktatás rendszeréből kihullók számára kizárólag a „fizetős” képzés lehetősége adatik meg.
A nők számára elképesztően kevés képzés indul, jellemzően a nem kurrens szakmákban.
Tanulók százai hagyhatják abba a tanulmányaikat, hiszen ha megbuknak, egyáltalán nem biztos, hogy „alattuk” lesz osztály, ahol folytathatják az iskolát, miután az egyik évben engedik indítani az adott képzést, a másikban nem.
Megszűnnek a magán és alapítványi szakközépiskolák. A PDSZ szerint országos szinten mindössze a Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítvány által fenntartott iskola indíthat 9. évfolyamot!
Magán és alapítványi iskolák nem indíthatnak államilag támogatott, a munkaerőpiacon keresett szakmákat, például informatikai, közgazdasági, ügyviteli szakmacsoportból, bár az álláshirdetések nagy részében ilyen végzettségű munkavállalókat keresnek. Helyette a nagy eszköz- és anyagigényű, szakmák oktatására kaphatnának állami támogatást korlátozott mértékben (például 5-15 fős csoportokra). Mivel jelentősen csökkent azon szakmák száma, melyekre korlátozás nélkül be lehet iskolázni, egyszerűen nem tudnak majd annyi osztályt indítani, hogy az iskolát fenn tudják tartani.
A KLIK rohamosan növekvő adósságállománya, a folyamatos működési zavarok melegágya - véli a PDSZ. A szakszervezet szerint az sem látszik honnan lesz az állami iskolarendszerben több tanterem, több tanár, eszköz és forrás.