Interregionális Szakszervezeti Tanácskozás
Írta: Szakszervezetek.hu
Közzétéve: 2012. június 28. csütörtök, 07:16
A Duna, Körös, Maros, Tisza (DKMT) Interregionális Szakszervezeti Tanácsa 2012. június 21-23-a között Magyarországon (Gyopárosfürdőn) munkajogi konferenciát rendezett, amelyen Magyarország, Románia és Szerbia öt szakszervezeti konföderációjának képviselői vettek.Közzétéve: 2012. június 28. csütörtök, 07:16
A rendezvényt a Friedrich Ebert Stiftung Dél-kelet európai irodája támogatta.
A három ország szakértői által tartott előadások a régió foglalkoztatási helyzetéről, az alkalmazásban álló munkavállalók munkaviszonyát érintő munkajogi szabályokkal foglalkoztak.
A résztvevő küldöttek megállapították, hogy az országaikat sújtó gazdasági válság hatására a régióban a munkanélküliség szintje kritikus mértékben emelkedett. Több százezer munkavállaló veszítette el munkahelyét, több ezer vállalkozás szűnt meg. Ugyanakkor az érintett három ország kormányai nem hoztak hatékony intézkedéseket e kedvezőtlen tendenciák megállítása érdekében. Sőt az egyes országok parlamentjei, kormányai új munkajogi szabályozásokat vezettek be, új munkatörvénykönyvet alkottak, amelyek az eddiginél is nagyobb mértékben növelik a munkavállalók kiszolgáltatottságát. Csökkent a dolgozók munkahelyi biztonsága. Az új törvények bevezetésével a régióban megszűnt az valós szociális párbeszéd, megszűntek a érdemi érdekegyeztető fórumok.
Bevezetésre kerülő törvények egyértelműen szűkítették a szakszervezetek jogait, egyes esetekben az új jogszabály alkotás kimondottan a szakszervezetek tevékenységének korlátozását célozta. A korábban megkötött kollektív megállapodásokat a kormányok illetve a munkáltatók szövetségei egyoldalúan, folyamatosan mondják fel.
A DKMT Interregionális Szakszervezeti Tanács határozott álláspontja, hogy e térségben az előbb említett intézkedések veszélyeztetik a munkabéke fenntartását, a társadalomban további nehezen kezelhető feszültségek megjelenése várható.
Hangsúlyozzuk, hogy szakszervezeteink és munkavállalóink érdekeltek a gazdasági válság leküzdésében, tevékenyen kívánunk együttműködni minden olyan állami vagy más szervezettel, amely a munkavállalók kedvezőtlen helyzetét érdemi tárgyalásokkal kívánja rendezni.
Határozottan követeljük, hogy szociális partnereink, a kormányok, a szociális párbeszédben részt vevő valamennyi szereplő tegyen sürgős lépéseket a negatív tendenciák megszűntetésére! Követeljük új munkahelyek létrehozását az állampolgárok szociális biztonságának a lehetőségekhez képest legmagasabb színvonalú megteremtését! Követeljük az egyoldalúan bevezetett munkavállalókat sújtó törvények újratárgyalását! Tiltakozunk a szakszervezetek jogainak csökkentése, az ILO illetve az Európai Unió által előírt normák figyelmen kívül hagyása miatt! Nyomatékosan felhívjuk az illetékesek figyelmét, amennyiben a kialakult negatív tendenciák érdemi megváltoztatásában nem történnek számunkra is elfogadható lépések, tiltakozásunk kifejezéseként közös, határokon átnyúló demonstrációkat szervezünk a régió országaiban!
Gyopárosfürdő, 2012. 06. 22
Az együttműködésben résztvevő szakszervezetek.
ÉSZT. (HU) MSZOSZ (HU)
CNSLR Fratia (RO) Cartel Alfa (RO)
SSSV (SRB)