Az MRK közleménye a felsőoktatási intézmények belső nyelvvizsga rendszereinek egységesítéséről
Írta: Szakszervezetek.hu
Közzétéve: 2012. január 20. péntek, 11:00
Az MRK megvizsgálja a felsőoktatási intézmények belső nyelvi vizsgáztatása és a hozzá kapcsolódó nyelvi képzések rendszere egységesítésének lehetőségét annak érdekében, hogy a nyelvvizsga hiányában oklevelet nem szerzett hallgatók az új törvényi szabályozás biztosította keretek között, egységes minőségi kritériumok mellett tehessék le az oklevél kiadásához szükséges, a felsőoktatási intézmények által szervezett külön nyelvi vizsgát.Közzétéve: 2012. január 20. péntek, 11:00
A nemzeti felsőoktatási törvény új szabályokat vezet be a nyelvvizsga megléte, mint a diploma kiadása feltétele tekintetében. Az oklevél, illetve a bizonyítvány megszerzéséhez előírt általános nyelvvizsga-követelmény teljesítése alól mentesülnek azok a hallgatók, akik a sikeres záróvizsga napjától számított három éven belül nem mutatták be a felsőoktatási intézménynek az általános nyelvvizsgát igazoló okiratot és az oklevél, illetve a bizonyítvány megszerzéséhez előírt általános nyelvvizsga-követelmény teljesítése helyett a felsőoktatási intézmény által szervezett külön nyelvi vizsgát tesznek. A törvény tehát azon hallgatóknak a nyelvi vizsgához juttatását segíti, akik nem rendelkeznek az oklevélhez szükséges általános nyelvvizsgával.
Fontos, hogy a felsőoktatási intézmények egységesen kidolgozott követelményrendszer szerint szervezzék meg a külön nyelvi vizsgákat, valamint az, hogy a nyelvi vizsgák sikeres teljesítése érdekében szervezzenek felkészítő tanfolyamokat, kurzusokat. A cél az, hogy a záróvizsgával rendelkező, de nyelvvizsgát nem szerzett hallgatókat hozzásegítsük a nyelvi követelmények teljesítéséhez és ezek a követelmények egységesen kerüljenek megállapításra, biztosítva a minőség megőrzését. A nyelvoktatást és a belső nyelvi vizsgát minél több felsőoktatási intézményben hozzáférhetővé kell tenni, egységesen és közösen meghatározott követelményszintekkel. A képzéseket az egyes felsőoktatási intézmények maguk szerveznék. A képzés szintfelméréssel kezdődik, majd ennek eredménye alapján megadott számú kontaktóra teljesítendő, megszabott, pl. fél-1 éves időtartam alatt. A képzés végén a belső nyelvi vizsga az adott intézményben teljesítendő.
A javaslat részleteit az MRK legfőbb szerve, a Plénum február 2-i ülésén tárgyalja, annak érdekében, hogy a program 2012 nyarán elindulhasson.
Kiadó: Magyar Rektori Konferencia