Szeretetszolgálatok: nem csak a béreken múlik az ellátások színvonala

Megújulásra van szükség

 A szociális szakmának szervezett tanácskozást a Magyar Református Szeretetszolgálat, a Baptista Szeretetszolgálat és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat, amelyeken megállapították, hogy a béreket csak a minőség javulásával fejleszthetik – írja a HVG.

   „A szociális szakma megújulásának lehetősége az utolsó utáni pillanatban van” – mondta el Czibere Károly, a Magyar Redformátus Szeretetszolgálat vezetője a „Szociális szolgáltatások működtetésének aktuális kérdései” címmel szervezett szakmai tanácskozáson a szeretetszolgálat oldala szerint. A tanácskozást a Magyar Református Szeretetszolgálat, a Baptista Szeretetszolgálat és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat szervezte a szociális szakma képviselői számára.
 
   Czibere azt mondta, megújulásra van szükség, hiszen sok területen az utolsó utáni pillanatban van a szakma. Ugyanakkor e megújulást önvizsgálattal kell kezdeni, hogy az e szektorban dolgozók mit tesznek azért a munkájuk során, hogy jobbá tegyék a helyzetet, mernek-e kísérletezni vagy ehelyett inkább az uniformitást választják.
 
   A szakember elmondta, hogy a Szociális Életpálya Modell kidolgozására létrehozott munkacsoport lehetséges céljai között szerepel az egzisztenciális biztonság, a fluktuáció csökkentése, a kiszámítható életpálya, az ösztönző jövőkép, az anyagi és nem anyagi jellegű megbecsülés, a szakma tág értelemben vett maradék humántőkéjének megmentése és visszaépítése, továbbá a hozzájárulás a minőségi ellátáshoz.
 
  Utóbbival kapcsolatban hangsúlyozta, hogy a minőség az egyik legfontosabb tényező, melyet nem csupán a bérszínvonal határoz meg, de nagy szükség van a szakmai létszámok, a szakmai ellenőrzés rendszerének, valamint a szakmafejlesztési rendszer újragondolására, valamint a megfelelő munkakörülmények és infrastruktúra kialakítására is.
 
   Nyitrai Imre volt államtitkár, a Baptista Szeretetszolgálat Szociális Intézményfenntartó Központjának vezetője azt mondta, hogy „a legnagyobb kihívás és egyben a legnagyobb lehetőség a szociális szakma előtt mi magunk vagyunk”.
 
Forrás: HVG