2002 óta nem volt a pedagógus szakmában béremelés

A teljes fizetésemelés hatvan százalékát kapták meg tavaly a tanárok

A több lépcsős béremelés egy éve kezdődött, és egészen 2017-ig tart, minden évben iskolakezdéskor. A teljes fizetésemelés hatvan százalékát kapták meg tavaly a tanárok, a maradék negyven százalékot osztották el négy évre. A kormány álláspontja szerint több mint tíz éves adósságot pótol ezzel az ország, ráadásul az intézkedés még vonzóbbá teheti a tanári pályát a fiatalok számára.

   Már a szeptemberre készülnek a Salgótarjáni Általános Iskolában: festik a tantermeket, felújítják az uszodát. Az intézménybe csaknem hétszáz gyerek jár, a nevelőtestület ötvenegy pedagógusból áll. Többségük húsz-harminc éve van a pályán. Koósné Czene Katalin több évtizede tanít. Azt mondta: 2013 szeptembere előtt a fizetése a pótlékokkal együtt sem érte el a kétszázezer forintot; a pedagógus-életpálya bevezetésével viszont bruttó hetven-nyolcvanezer forinttal nőtt a bére.

   Most szeptembertől számításaim szerint egy bruttó tízezer forintos újabb emelés következik, nagyon örülünk ennek, ha tovább folytatódik, annak meg még inkább – nyilatkozta a Híradónak a tanárnő.

  A pedagógusok fizetése 2013 óta több lépcsőben, folyamatosan emelkedik. A teljes béremelés hatvan százalékát már tavaly szeptemberben megkapták a tanárok; a maradék negyven százalékot pedig elosztották négy évre. A 2014 és 2017 közötti időszakban minden szeptemberben – így idén is – emelkedik a pedagógusok fizetése.

  Az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára emlékeztetett, hogy idén ráadásul kétszer is emelkedik a pedagógusok fizetése. Januárban a minimálbér emelésével arányosan növelték a juttatásokat, most pedig a menetrend szerinti, szeptemberi béremelés történik meg.

  Nagy adóssága volt Magyarországnak, hogy 2002 óta nem volt a pedagógus szakmában béremelés. Mi tavaly szeptember elsején, idén január elsején, szeptember elsején és mostantól kezdve 2017-ig folyamatosan minden évben emeljük a pedagógusok fizetését, ezáltal téve kiszámíthatóvá és vonzóvá a pedagóguspályát mindenki számára – hangsúlyozta Rétvári Bence.

  Az életpályamodell legfőbb célja, hogy a nagyobb szakmai múlttal és magasabb iskolai végzettséggel rendelkező tanárok magasabb fizetést kapjanak, és hogy a kezdő pedagógusok számára is vonzó legyen a tanári pálya.