Több mint tízezer szakképzett munkavállaló hagyta el az országot

Agyelszívás

Több mint tízezer szakképzett munkavállaló hagyta el az országot, és helyezkedett el szakmájában egy másik uniós tagországban az Európai Bizottság statisztikái szerint.

   Az elmúlt tíz évben történt agyelszívás folyamatát és irányát mutatja be az Alpbuzz blog infografikája. A kutatás célja az volt, hogy kiderítsék, mely országok szívják el leginkább a szakképzett munkaerőt Európában és mely országok a folyamat elszenvedői. Nem meglepő módon Magyarország az agyelszívott országok listáján szerepel.
 
   A kutatás szerint 2003 óta 276 ezer EU állampolgár jelentkezett be szakmáján belül állandó munkahelyre egy másik tagállamba. A képzett munkaerő kiáramlásának problémája leginkább Lengyelországot (33 207 fő), Németországot (29 670), Romániát (26 496 fő), Görögországot (22 260 fő) és az Egyesült Királyságot (21 519 fő) sújtotta. Azonban a mérleg nem minden országban negatív.
 
  Az Egyesült Királyság például veszteségei mellett a legnagyobb agyelszívó: majdnem 77 ezer szakképzett munkavállaló költözött a szigetországba miután egy másik EU tagállamban képesítést szerzett. A következő a sorban Németország 38 ezer fővel, Belgium 23 ezer fővel, Ciprus 23 ezer fővel, és Ausztria majdnem 20 ezer fővel.
 
   Mobilitás szempontjából a legrugalmasabb szabályozott szakmák között első helyen szerepel a középiskolai pedagógus, akik közül 54 ezren költöztek át az egyik EU tagországból a másikba, őket követik az orvosok (50 ezer fő), az ápolók (40 ezer fő), a gyógytornászok (12,5 ezer fő) és a fogorvosok (9 ezer).


   Az infografika szerint Magyarországot valamivel több, mint 10 ezer szakképzett ember hagyta végzettsége megszerzése után. Az ábra azt is elárulja merre mentek a legtöbben: 30 százalékuk az Egyesült Királyságba, 24 százalékuk Németországba, 16 százalékuk Ausztriába és 6 százalékuk Svédországba költözött.