Szabadság járna a nőknek a nehéz napokon

Japánban és Indonéziában már régen elterjdt a gyakorlatban

A menstruációs fájdalmak gyötörte nők fizetett szabadságot érdemelnek - állítja Gedis Grudzinskas nemzetközileg elismert nőgyógyász. Szerinte az ilyen alkalmak javítanák a nők motivációját és hatékonyságát a munkahelyen – írja a hazipatika.hu.
 
  Egyes nők - állítja Gedis Grudzinskas nőgyógyász -, a menstruációs időszakot nehezen élik meg, kevésbé tudnak koncentrálni, ilyenkor nehezebb teljesíteni, a munkaadóknak pedig ésszerűen kellene hozzáállnia az ilyen helyzetekhez. A szülési szabadsághoz hasonlóan a menstruációs szabadságnak sem kellene befolyásolnia a karrierdöntéseket. „Havi 1-3 nap szabadságról lenne szó, amely külön van választva a betegszabadságtól: hiszen szó sincs betegségről.”
 
   A menstruációs szabadság a gyakorlatban is elterjedt egyes ázsiai országokban, például Japánban vagy Indonéziában. Alice J. Dan kutató szerint az ötlet az 1920-30-as években terjedt el Japánban, amikor az alkalmazott nők nagy része fiatalon nehéz körülmények között tudott csak dolgozni, a szükséges higiéniai feltételek biztosítása nélkül pedig az ilyen napok kifejezetten nagy kihívást jelentettek, főként a gyárakban és közlekedésben dolgozók számára. Így adódott az, hogy buszvezetők és textilgyári dolgozók voltak azok, akik először ilyen típusú szabadságot kértek. 

   A japán törvényhozás 1947-ben meg is szavazta a rendeletet, amely szerint a menzesz miatt távol lehet maradni, de a munkahelyre bízza, hogy ez havi hány napot jelenthet és fizetett szabadságról van-e szó. Az ezt követő években azonban egyre kevesebb nő használta ki ezen lehetőséget: Dan szerint azért, mert a dolgozó nők átlagéletkora egyre emelkedett, az idősebb nőknek egyre kevesebb szüksége volt a távollétre, az ambiciózus nők pedig úgy érezték, rontja karrierpozíciójukat a rendszeres távollét. Míg Taiwanban a jelenlegi törvénykezés évi három nap extra szabadságot különít elmenzesz esetére a meglévő 30 napi, félig fizetett betegszabadságolás mellé, Indonéziában havi 2 napot biztosít a törvény, bár számos esetben, úgy hírlik, a munkahelyek egyáltalán nem veszik mindezt figyelembe. Ugyan az ötletetet tavaly az orosz parlamentben is felvetették, annak tárgyalása botrányba fulladt, amikor a
 Mikhail Degtyaryov képviselő által vázlatolt rendeletet szükségtelenül szexistának kiáltották ki emberi jogi képviselők.

   Grudzinskas menstruációs szabadság hátulütőjét is említette egy történetben, egy olyan konferencián hallott megtörtént indonéz esetről van szó: egyszer a főnök feleségének feltűnt, hogy a nők egyszerre hiányoznak az irodából. Van menstruációs szinkronról van szó, amikor egyszerre van mindenkinek menzesze? Ez az opció egészen addig tűnt működőképesnek, amíg meg nem látták az említett nőket a helyi bevásárlóközpontban együtt vásárolni. Ekkor ajánlottak fel mindenkinek egy fizetési bónuszt a cégnél, amit akkor kapnak meg a nők, ha menzeszük ellenére is bemennek dolgozni. 

  A szakértő hozzáteszi: a rendszernek nincsen szüksége bizonyítása és cselekre, hiszen a menzesz mintája pár hónap után már kiderül a feljegyzésekből, így az anomáliák azon feltűnhetnek.
 
Forrás: hazipatika.hu