Célkeresztben a szolgáltató szektor

Kötelező lesz az online kassza

Eldőlt: a taxisoknak, a fodrászoknak és kozmetikusoknak is kötelező lesz az online kassza, a kérdés csak az, hogy mikortól – tudta meg a Világgazdaság.

  Ötvenezer pénztárgépre lehet szükség a szolgáltató szektorban, miután megjelenik az a rendelet, ami a kereskedők után újabb szakmákat vonna be az online kasszák rendszerébe – tudtuk meg Novák Zoltántól, a piacvezető Micra-Metripond Kft. ügyvezetőjétől. A cégnél úgy tudják, a lapunk által említett szakmák képviselőire – a taxisokra, fodrászokra, kozmetikusokra – terjesztenék ki az online kassza bevezetésének kötelezettségét. Az ügyben szakmai konferenciát is rendeztek.
 
  „A kapacitás rendelkezésre áll, de a szoftver- és hardverfejlesztéshez idő kell. Bízunk benne, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium is tisztában van azzal, hogy csak reális határidőt szabad adni a fejlesztésekre és a pénztárgépek engedélyeztetésére. Nem elég ugyanis kifejleszteni az új gépeket és a szoftvereket az előírt módosítások alapján, hanem ezeket ismét engedélyeztetni kell, épp úgy, mint másfél évvel ezelőtt az első kasszákat. Emlékezetes, hogy sok problémára derült fény akkor” – mondta Novák Zoltán
 
  Újdonság az is, hogy az NGM tavaly decemberben közzétett javaslata szerint az eddigi szabályozással ellentétben nem tiltanák az újra-megszemélyesítést. Ez azt jelenti, hogy most ha egy bolt bezár, az online pénztárgépet ki kell dobni. A gyártók és forgalmazók szerint a kereskedőknek és a szolgáltatóknak jelentene könnyítést, ha egy pénztárgépet nem csak egy felhasználó használhatna. Ugyanakkor az valószínűleg a továbbiakban sem lesz megoldható, hogy egyszerre, tehát egy időben több felhasználó kapcsolódhasson ugyanahhoz a pénztárgéphez. Pedig éppen a szolgáltató szektorban – fodrászoknál, kozmetikusoknál – szükség volna erre.
 
   A piac képviselői a Magyar Pénztárgép Szövetségen keresztül kérték, hogy az NGM vonja be őket a rendelet-előkészítésbe. Érzékelhető, hogy a kormányzat nyitott a szakmai vélemények meghallgatására, és hogy szeretné elkerülni az első időszak hibáit. A szakma tavaszra várja a módosított – egyebek mellett az újra-megszemélyesítést lehetővé tevő – rendelet megjelenését. A szolgáltató szektor online-osításával kapcsolatos kérdéseinkre az NGM lapzártánkig nem válaszolt.
 
   Végh Zsuzsanna, a Magyar Országos Szakmai Ipartestület (MOSZI) ügyvezető igazgatója azt mondta: próbálnak készülni a változásra, de egyelőre nekik nincsenek információik arról, mely szakmákra vonatkozik majd a készülő rendelet, és azt sem tudni, mikor jelenik majd meg. Márciusról és júniusról is hallottak már. Úgy tudják, a korábbi tervekkel ellentétben az online kassza bevezetésének kötelezettsége nem csupán azokra a fodrászokra, kozmetikusokra, műkörmösökre vonatkozik majd, akik termékértékesítéssel is foglalkoznak, hanem mindenkire. Mindez azért probléma, mert a szépségszalonokban jellemzően több szakember – fodrász, pedikűrös, manikűrös, műkörmös, masszőr, kozmetikus – dolgozik, de nem alkalmazottként, hanem vállalkozóként, széket bérelve. Így (ha nem lesz lehetőség többes kapcsolódásra) nekik minden bizonnyal egyenként kell majd megvásárolniuk a pénztárgépeket – azaz egy szalonban 3, 6 vagy akár 12 kasszára is szükség lehet.
 
   „Ellenőrzésre szükség van, de nem így. A fodrászok fizetik a székbérletet, és jellemzően katás vállalkozók, azaz a járulékokat is maguk után fizetik, most pedig ki kell majd gazdálkodniuk a pénztárgép árát és a havi internet előfizetést” – mondta lapunknak Berendi László, az Országos Fodrász Ipartestület elnöke. Szerinte elsősorban a kis vendégkörrel rendelkező, vidéki szakemberek kerülhetnek nehéz helyzetbe. Az online kasszák bevezetése ezen a területen nemhogy nem fehéríti a gazdaságot, hanem a felmerülő költségek miatt még több embert terel majd a szürke, illetve a feketegazdaságba – véli.
 
Forrás: Világgazdaság