Hosszú az út a munkába

Megnéztük, ki mennyit ingázik

Átlagosan 23 percbe telik az embereknek eljutniuk a munkahelyükre. A dolgozók legnagyobb része, 41 százaléka autóval közlekedik, 28 százalékuk busszal, trolibusszal vagy villamossal – írja a Metropol.
 
  Budapesten többen használják a tömegközlekedést: 36% jár kocsival munkába, és csaknem 50% választ buszt, trolit vagy villamost – olvasható a Központi Statisztikai Hivatal 2012-es adatokon alapuló felmérésében.

   A munkába járás miatt a foglalkoztatottak 36%-a kénytelen települését elhagyni. Budapesten és a 100 ezer lakosnál nagyobb városokban 7-8% ez az arány, de minél kisebb településről van szó, annál gyakoribb a jelenség. Országosan a dolgozók háromnegyede kevesebb mint 30 perc alatt eljut a munkahelyére, 5,8% viszont egy óránál is többet utazik a munkahelyére.

  A sebesség szempontjából vonattal és HÉV-vel lehet a leggyorsabban, óránkénti 53 kilométeres átlagtempóval célhoz érni. Személyautóval utazva 45, metróval 34, taxival 32, motorral és robogóval 30 kilométer az átlagsebesség óránként. Busszal, trolival, villamossal 29 km/órával lehet közlekedni, míg a kerékpárosok 12 km/órával haladnak.

Közlekedési szokások régiónként. Távolság (km) és idő (perc)


A fővárosban a vonat és a HÉV a leggyorsabb (46 km/óra), de holtversenyben áll a motorral, robogóval. Óránkénti 37 kilométeres tempóval az autó csak kevéssel halad jobban a metrónál (34 km/óra) és a taxinál (32 km/óra). A kerékpár 17 kilométeres átlagsebességgel felveheti a versenyt a busszal, a trolival és a villamossal, amelyek 20 km/órával közlekednek.

   Az Eurobarometer 2009-es kutatása is vizsgálta, mennyi időbe telik eljutni a munkahelyre vagy iskolába. A 79 nagyvárost tartalmazó felmérésben London után Budapest mutatói voltak a legrosszabbak. A közlekedők 32%-a több mint egy órát utazik, ami a londoni 23%-nál is rosszabb arány. Budapesten a munkába járás az emberek 35%-ánál kevesebb mint fél órába telik, míg a középmezőnyben található Barcelona vagy München esetében a közlekedők 67-68%-a fél óránál hamarabb célba ér.


   Mivel az elmúlt években megállt, sőt visszafordult a budapesti kiköltözési láz, vélhetően a mindennapi utazásra, ingázásra fordított idő is csökkent.   
 
Forrás: metropol