Kordás László: a szakszervezetek a 3-4 százalékos béremelést tekintik kiindulási alapnak

Demonstrációkra készülnek a fővárosi közműcégek szakszervezetei

Demonstrációsorozatba kezdenek a fővárosi közművállalatok szakszervezetei április 13-a után, ha addig nem sikerül megállapodni a béremelésben a tulajdonos Fővárosi Önkormányzattal - jelentették be az akciót szervező szakszervezetek csütörtökön Budapesten sajtótájékoztatón.

    Az akcióhoz a kiadott sajtóanyag szerint eddig a Főkert Zrt., a Fővárosi Kéményseprőipari Kft., a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt., a Fővárosi Csatornázási Művek Zrt., a Fővárosi Településtisztasági és Környezetvédelmi Kft., a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt., a BKV egyes szakszervezetei és a - ma már nem fővárosi tulajdonú - Főgáznál működő érdekvédelem csatlakozott. A Fővárosi Csatornázási Művek Zrt. Munkahelyi Szakszervezete azonban késő délután arról tájékoztatta az MTI-t, hogy az érdekképviselet nem csatlakozott az akcióhoz, emiatt a sajtótájékoztatón sem vettek részt.

    A Fővárosi Önkormányzat bejárata előtt tartott eseményen Kordás László, a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) elnöke hangsúlyozta: elsősorban tárgyalni szeretnének a mintegy 20 ezer embert foglalkoztató közműcégek tulajdonosaival. Ha „nem mozdulnak el” a vállalatok üzleti terveiben jelenleg szereplő nulla százalékos bérajánlásról, akkor a szakszervezetek más eszközöket is igénybe vesznek a hatékony érdekérvényesítésre - tette hozzá.

    Az álláspontok egyelőre elég messze állnak egymástól, a szakszervezetek az országos bérajánlásban meghatározott 3-4 százalékos béremelést tekintik kiindulási alapnak - mondta.

    Nemes Gábor, az Egységes Közlekedési Szakszervezet (EKSZ) elnöke kiemelte: ha április 13-ig a tulajdonos nem ad lehetőséget a közműcégek vezetőinek, hogy elmozduljanak a nulla százalékos ajánlásról, demonstrációsorozatot kezdenek. Ez lehet engedelmességi akció - a szabályok részletes betartása - is, amelynek keretében azonban lelassulhat a közlekedés, vagy például lassabban szállítható el a szemét - mondta.

    Székely Tamás, a MaSZSZ alelnöke kitért arra: mivel most készül a jövő évi költségvetés is, kérdéses, mi lesz a bérekkel jövőre, ha esetleg már az idén sem sikerül megállapodni a róla. Ezért kezdeményeztek jövő szerdára konzultációt a közüzemi cégek tulajdonosaival - közölte.

    Király András, a több közszolgáltató céget tömörítő Helyiipari és Városgazdasági Dolgozók Szakszervezete 2000 elnöke szerint „nem kell új dolgokat kitalálni”, hiszen 2014-ben létrejött egy fővárosi közszolgáltató konzultatív fórum, amit szeretnének működtetni, tartalommal megtölteni. A fórum keretében meg lehet tárgyalni az elmozdulási lehetőséget a nulla százalékos ajánlásról - tette hozzá.