Óradíjas munkaszerződés

Munka törvénykönyve

Jelenleg 4 órás munkaviszonyban dolgozó munkavállaló munkaszerződését szeretnénk óradíjas elszámolásra módosítani. Gyed mellett dolgozik de nem tudja vállalni a napi 4 órás elfoglaltságot így a jövőben távmunkában otthonról szeretne dolgozni amit mi elfogadnánk Előre nem tudjuk, hogy havonta hány órát tud dolgozni így a ledolgozott órák szerint szeretnénk vele elszámolni óradíjban. A NAV T1041-es bejelentőn be kell jelenteni a heti munkaóraszámot amit mi előre nem tudunk, ebben az esetben mi a helyes bejelentési mód? Jelentsünk be egy minimum óraszámot és a havi elszámolásunk lehet ennél több? Foglalkoztatható a dolgozó munkaviszony keretében az óradíjas elszámolás mellett, vagy erre az esetre nem alkalmas a munkaviszony és megbízási szerződést kellene inkább kötni?  a kérdésre a munkajog.hu szakértője válaszol.

  A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 196. §-a rendelkezik a távmunka létesítésének lehetőségéről. Ennek alapján a munkaszerződésben meg kell állapodni a munkavállaló távmunkavégzés keretében történő foglalkoztatásában. Azt is nevesíti továbbá a törvény, hogy  eltérő megállapodás hiányában a munkavállaló munkarendje kötetlen.
 
  Az Mt. 45. § (4) bekezdés értelmében a munkaviszony – eltérő megállapodás hiányában – általános teljes napi munkaidőben történő foglalkoztatásra jön létre, mely rendelkezést a távmunkavégzésre is alkalmazni kell.  Amennyiben tehát a munkavállaló bizonytalan abban, hogy a munkaszerződésben rögzített munkaóraszámot nem tudja ledolgozni, akkor erre a tevékenységre munkaviszony nem ajánlott. Ugyanis a munkaszerződésben a napi munkaidő hossza minden hónapban nem módosítható. Megoldásként és is a megbízási szerződést javasolnám. Ekkor viszont a munkavállaló bejelentése a biztosítottsághoz igazodik.
 
   A társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény (Tbj.) 5. (1) bekezdés g) pontja szerint biztosított a magánszemély, ha a díjazás ellenében munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony keretében (megbízási szerződés alapján, egyéni vállalkozónak nem minősülő vállalkozási jogviszonyban) személyesen munkát végző személy – a külön törvényben meghatározott közérdekű önkéntes tevékenységet végző személy kivételével –, amennyiben az e tevékenységéből származó, tárgyhavi járulékalapot képező jövedelme eléri a minimálbér harminc százalékát, illetőleg naptári napokra annak harmincad részét.
 
   A megbízási jogviszony tekintetében csak akkor kell a magánszemélyt a 'T1041-es nyomtatványon bejelenteni, ha a díjazása eléri a minimálbér harminc százalékat, amikor is biztosítottá válik.
 
Forrás: munkajog.hu