Veszélyes az ülőmunka

A panaszok egy része a munkakörnyezettel megelőzhető

Az ülőmunka súlyos panaszokat okozhat, de ezek egy része már a test szükségleteire szabott munkakörnyezettel megelőzhető – derült ki az M1 fogyasztóvédelmi magazinjának összeállításából, amelyben megszólalt egy masszázsterapeuta is. Ő azt mondja, korábban 50 éves kor környékén keresték fel panaszokkal, ma már van huszonéves páciense is.

  Kifejezetten rosszat tesz, ha sokat kell görnyedni, lehajtott fejjel dolgozni, mert ez rontja a nyaki gerinc mozgásterjedelmét, és hosszú távon komoly panaszokat és eltéréseket okozhat. A tartós ülés következtében gyengülnek a gerinc stabilitásáért felelős hátizmok, a hát torzul, a nyaki izmok görcsössé válnak, előreesnek a vállak, zsibbadhatnak a végtagok, megfájdulhat a fej, hosszú távon pedig krónikus panaszok alakulhatnak ki, pl. a spondilózis. (Ez az az állapot, amikor a csigolyák közötti rések kicsit beszűkülnek, és a csigolyatesteken plusz mész- és csontlerakódás nő, hogy fokozza a stabilitást, de sajnos ezek a csontkinövések útban vannak, idős korban pedig komoly fájdalmakat okozhatnak.)
 
  A panaszok egy része már a test szükségleteire szabott munkakörnyezettel megelőzhető – hangsúlyozza az M1 fogyasztóvédelmi magazinjában megszólaló szakértő. Az egyik kolléga alacsonyabb, másik magasabb, ezért fontos, hogy állítható legyen az irodai szék, külön jó, ha még a karfát is lehet szabályozni, mert ezzel még a könyök pozíciója is szabályozható, és fontos az is, hogy az asztalok megfelelő magasságúra legyenek beállítva. A monitor ne oldalt, hanem pontosan velünk szemben legyen, a billentyűzet alján lévő talp pedig ne legyen felhajtva, mert ez megterhelőbb a kéznek. Hasznos, ha azok a dolgok, amelyeket mindenki közösen használ (fénymásoló, printer) az iroda közepén vannak, az asztaloktól kicsit távolabb, így a kollégák kénytelenek felállni, mozogni, miközben ezeket használják.

  A stresszes környezet fokozza a hosszú ülőmunka okozta kellemetlen következményeket, ezért Vági Oszkár és kollégái irodájuk kialakításánál hangsúlyt fektettek feszültségoldásra is. A legfelső emeleten szeretünk dolgozni, hiszen sokkal jobb az atmoszférája egy olyan irodának, ahol jó a kilátás, ahol rálátunk a városra – mondja a szakértő. A munkahelyet színes bútorok, kanapék teszik otthonossá, a tárgyalóba például négy különböző székkel vittek egy kis játékot, így az ügyfél meg tudja találni a kedvencét, amikor leül.

  Az ülő munka káros következményeivel naponta találkozik a Kosár magazinban bemutatott masszázsterapeuta is, aki azt mondja, korábban 50 éves kor környékén keresték fel panaszokkal, ma már van huszonéves páciense is. Ő egy speciális, japán masszázst alkalmaz, hogy helyrehozza az ülés hatásait. Oldja, nyújtja, kimozgatja a letapadt izmokat, a nyaktól egészen derékig szakavatott mozdulattal megdolgozza a testet.