A Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége ajánlása a 2013-dik évi bérek, keresetek alakulására

Az MSZOSZ Elnöksége áttekintette a bérek és keresetek ez évi alakulását és megállapította, hogy az adóváltozások következtében 2012-ben a munkavállalók jelentős mértékű reálkereset csökkenést szenvedtek el. A teljes munkaidőben foglalkoztatottak bére átlagosan 1,6 százalékkal emelkedett, miközben az infláció 6 százalékos szintet ért el. Ez azt jelenti, hogy közel 5 százalékos vásárlóerő vesztés következett be.
 
    Az MSZOSZ Elnöksége 2013-ra a minimálbérek emelését elengedhetetlennek tartja, mert különösen az alacsony jövedelemmel rendelkezők esetében az idei infláció, és a jövő évre várható további 5-5,5 százalékos áremelkedés elviselhetetlen nehézségeket jelent.
 
   Mindezek alapján, az MSZOSZ Elnöksége ragaszkodik az egységes kötelező minimálbér intézményének fenntartásához, ragaszkodik ahhoz, hogy a minimálbér és a szakmai bérminimum közötti különbség legalább tovább ne csökkenjen.
Az MSZOSZ Elnöksége 2013-ra a minimálbér minimálisan 100.000, a szakmunkás bérminimum minimálisan 116.000 forintra történő felemelését tartja szükségesnek.

   Országosan nem teljesült az a politikai elvárás, hogy senki nem jár rosszabbul. Ahhoz, hogy további értékvesztés ne következzen be, hogy az átlagkereset reálértéke 2013-ban ne csökkenjen, a minimálbérek rendezésén túl legalább bruttó 5 százalékos bérnövekedésre van szükség. Az átlagos és átlagnál alacsonyabb keresetek ezt meghaladó mértékben kell, hogy emelkedjenek, míg az átlagkereset feletti jövedelmeknél a szuperbruttó kivezetése maga is biztosít növekedést.
 
   Jelenleg nem ismeretesek a 2013-as év költségvetés végleges számai, milyen lesz például az adópolitika, a munkahelyvédelmet szolgáló kedvezmények mértéke, de a munkavállalók teljesítményükkel rászolgáltak az emelésre, ugyanakkor a megélhetésük erőteljesen megnehezült. Tarthatatlan az az állapot, hogy a munkavállalók napi 8 órai munkával megkeresett bérükből nem tudnak megélni.
 
   Az MSZOSZ Elnöksége hangsúlyozza, hogy a béreknek a munkavállalói és a munkaadói érdekképviseletek közötti tárgyalások, megállapodások eredményeként kell alakulniuk. Kezdeményezzük a Versenyszféraés a Kormány ÁllandóKonzultációs Fórumának (VKF) összehívását, és kezdeményezzük, hogy kezdődjenek tárgyalások az érdekegyeztetés létező szintjein és fórumain a 2013-as bérek reálértékének megőrzését biztosító megállapodások megkötése érdekében.
 
 
Budapest, 2012. szeptember 27.