VDSZ: A szakszervezetek is szervezkednek

Akcióegység létrehozására mozgósítja a szakszervezeteket a vegyipari ágazat (VDSZ) az internetadó bevezetése és a cafeteria adójának a megemelése ellen. Ez utóbbi miatt, csak ebben az ágazatban évente mintegy 120 ezer forintot, az éves béremeléssel megegyező összeget vesz ki a kormány az emberek zsebéből. Egy friss gyorsfelmérés szerint ugyanis az ágazatban működő cégek többsége kijelentette: át fogja hárítani az emberekre a megnövekedett terheket. Vagyis, a valamikor adómentesen indult béren kívüli juttatásnak a felét visszaveszi a kormány.

   A vegyipari szakszervezet minden eszközzel támogatja a Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanács (NGTT), valamint a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma (VKF) rendkívüli összehívását, amelyre az új adócsomag és az annak hatására kialakult társadalmi feszültség miatt elengedhetetlenül nagy szükség van – olvasható a Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VDSZ) közleményében. A mintegy 30 ezer tagot képviselő, legnagyobb ipari szakszervezet az új adók, főleg a cafeteria terheinek a megemelése miatt gyors,  saját ágazatában reprezentatívnak tekinthető felmérést végzett: 150 munkaadót megkérdezett, le fogja-e "nyelni” a béren kívüli juttatás adójának a drasztikus emelését. 80 százalékuk határozottan kijelentette, hogy nem hajlandó többet fizetni, ezt a terhet áthárítja a dolgozójára, 5 százalékuk megosztaná a pluszköltséget a munkavállalókkal, 15 százalékuk számolgat és fontolgatja, bevállalja-e a megemelt adót.  A cafeteria adóterhének áthárítása az ágazatban dolgozóknak évente 120 ezer forint mínuszt jelent. Ez jó néhány cégnél megegyezik egy jónak mondható béremelés éves hatásával. A cafeteria keret a munkahelyeken azt jelenti, hogy a vállalati adókat is tartalmazza, tehát minden adóemelés közvetlenül a munkavállalók pénztárcáját apasztja – érvel közleményében a szakszervezet. De azok sem járnak jobban, ahol ez a többletköltség a vállalkozás terheit növeli, mert ilyen helyeken a jövő évi bértárgyalások során fog – nagy valószínűséggel – a kialkudható béremelés csökkenni. Mindkét esetben a munkavállalók lesznek az intézkedés kárvallottjai. A cafeteria nagyon fontos társadalompolitikai célok – nyugdíjtakarékosság, egészségi ellátás javítása, meleg étkeztetés, stb. – támogatásáért született valamikor, és a mai napig is ez a küldetése.

   A vegyipari szakszervezet ezért nemcsak támogatja, hanem el is várja az egyeztető fórumok rendkívüli összehívását, s szorgalmazza azt is, hogy ezeken az üléseken határozott javaslat is szülessen a megoldásra. A VDSZ azonban ennél is továbbmegy: megkezdte egy akcióegység létrehozását, hogy a munkavállalók, vagy az őket képviselő szervezetek együtt tiltakozzanak az adóterhek az emelése ellen. A VDSZ felszólít más szakszervezeteket is: csatlakozzanak az akcióegységhez.