LMP: A kormány sokat tehet a hőségben dolgozók egészségéért a klímahasználat szabályozásával

Az LMP arra kéri a kormányt, hogy az egyre gyakoribb hőség miatt tegyen lépéseket a munkavállalók védelmében. Fontos volna a korszerűtlen klímák cseréjének támogatása, valamint a berendezések helyes használatához a külső-belső hőmérsékletkülönbség maximumának meghatározása, ami a munkavállalók egészsége és környezetvédelmi szempontok miatt egyaránt szükséges.
 
   A nyár során az LMP számos visszajelzést kapott a kánikulai időszakokban észlelt egészségvédelmi hiányosságokról: védőital hiányáról, túl magas munkahelyi hőmérsékletről, zárt terű munkahelyek túlhűtéséről. A munkavállalóknak sokszor nincs beleszólásuk abba, hogy hány fokra van beállítva a klímaberendezés, és a jogi szabályozás is hiányos e téren. Míg a zárt térben való munkavégzés maximális hőmérsékleti értékeit rendelet szabályozza, addig a külső és a belső tér közti hőmérsékletkülönbségről nincs szabályozás.
 
    Kutatások alapján a külső és a belső terek közötti ideális hőmérsékletkülönbség 6-8 Celsius fok, de ezt sok munkahelyen nem veszik figyelembe, és túlhűtik a zárt tereket. Ez káros a helyiségben dolgozók egészségére: a klímák helytelen használatából fakadó magas külső-belső hőmérsékletkülönbség hősokknak teszi ki a szervezetet; a túlhűtés pedig számos megbetegedés okozója lehet, egy könnyebb náthától kezdve a súlyosabb, olykor szövődményekkel járó betegségekig.
 
    A túlhűtés energiagazdálkodási szempontból is rossz. Minél inkább eltér a belső hőmérséklet a külsőtől, annál több energiát emészt fel az 1 Celsius fokkal való hűtés. Ráadásul a hűtés háromszor annyi energiát is igényelhet, mint a fűtés: azzal tehát, hogy pár fokkal feljebb állítjuk a klímaberendezést, nem csak a dolgozók egészségét óvjuk, hanem a környezetünket is.
 
    Az LMP programja egyértelművé teszi, hogy a munkavállalói jogok védelme, a környezet védelme és a gazdasági szempontok összeegyeztethetőek, sőt egymást erősítő hatásúak: a zöldebb munkahely egészségesebb is egyben, mivel a rendelkezésre álló technológiák zöldebb használata élhetőbb környezetet és komoly megtakarítást jelent egyéni és közösségi szinten is.
 
    Azt kérjük a kormánytól, hogy az energiahatékonyság növelése érdekében támogassa a korszerűtlen, nagy fogyasztású klímaberendezések cseréjét, és a szakértői véleményekkel egyetértésben a középületekre vonatkozóan rögzítse jogszabályban a külső és a belső hőmérséklet különbségének maximumát. A munkavállalók jogai közé tartozik a biztonságos és egészséges munkakörnyezetben végezhető munka, ezért az LMP szerint fontos az ide vonatkozó szabályok szükség szerinti szigorítása és a végrehajtás betartatása. (OS)
 
 
Szél Bernadett,
az Országgyűlés Foglalkoztatási és munkaügyi bizottságának tagja

    Kiadó: LMP Parlamenti Frakciója