VDSZ: Felelős döntést MAL-ügyben!

Tízezer ember megélhetése a tét

    Az ajkai térség humánkatasztrófájától tart, ezért felelős gondolkozást és ennek megfelelő magatartást követel a kormánytól a vegyipari szakszervezet (VDSZ) a MAL Zrt. ügyében. A vörösiszap-tragédia miatt előre jelzett irreálisan magas, 135 milliárd forintos bírság ugyanis tönkreteszi a gyárat, amelynek részleges vagy teljes bezárása tízezer család megélhetését és a város működését is veszélyezteti. A cég kidolgozta saját túlélési stratégiáját, amelyet a politikusok egy konferencián lelkesen támogattak, de később néhányan kihátráltak a főleg kedvezményekre épülő elképzelés mögül.  
 
    Döbbenetes felelőtlenségnek tartja a vegyipari szakszervezet azt a kijelentést, miszerint akár 135 milliárdos bírságot is kiszabhat a környezetvédelmi hatóság a MAL Zrt.-re, a vörösiszap-katasztrófa miatt - jelentette ki Székely Tamás, a VDSZ elnöke egy, a cég és egyben a magyar alumíniumgyártás jövőjéről rendezett konferencia kapcsán.
Kiderült ugyanis, hogy ekkora bírság alatt megroppan a gyár, nem lesz külső befektető, aki ezt a kockázatot vállalva pénzügyi segítséget nyújtana a továbblépéshez, s Ajkán végül lehúzhatják a rolót. A VDSZ azokért az emberekért emel szót - ezúttal a cégvezetéssel karöltve -, akik közvetlenül vagy közvetve a bauxitbányászatból és feldolgozásból élnek, s akiknek nem lesz munkahelyük, ha a nemzetközi hírű, az európai piac 30 százalékát uraló üzemet bezárják. Csaknem tízezer ember megélhetése forog kockán akkor, amikor a politikusok felelőtlen nyilatkozatokban irreálisan magas összeggel fenyegetik a céget - figyelmeztet a VDSZ elnöke. A termelés végleges leállítása humán katasztrófához vezet, s a térségben ma még 5 százalékos munkanélküliség a duplájára nőhet abban a pillanatban, amint csődöt jelent a MAL Zrt. Márpedig úgy tűnik, néhány döntéshozó erre "játszik", mit sem törődve azzal, mi lesz az ott élő családokkal.

    A cég vezetése kidolgozta saját továbblépési stratégiáját, amelyből kiderül, hogy a túléléshez 1-2 milliárdot kérne, s néhány olyan kedvezményt, mint amit a kormány a nagyfogyasztóknak biztosít. Vagyis, nem rengetné meg a költségvetést.

    Annak ellenére, hogy a napokban tartott konferencián megjelent kormánypárti és ellenzéki képviselők is támogatták a magyar tulajdonú cég és egyben a hazai alumíniumgyártás megmentésére született elképzelést, néhány nap múlva egyesek kihátráltak mögüle.

    A VDSZ az ott dolgozók érdekében követeli, hogy a döntéshozók ismerjék meg a MAL Zrt. megmentéséhez szükséges részleteket, tájékozódjanak a helyszínen a körülményekről, kérdezzék meg az embereket, miből fognak élni a gyár bezárása után, s tudják meg azt is miből pótolja majd a város a költségvetésének 25 százalékát, amelyet eddig a cég befizetései biztosítottak.