A VDSZ benyújtja ötpontos módosító javaslatát a költségvetésre

Ötpontos költségvetési módosító csomagot állított össze a vegyipari szakszervezet azt követelve, hogy a kormány tárgyaljon a munkavállalókkal, s a 2013-es büdzsé végleges kialakítása során vegye figyelembe a javaslataikat. Az ágazat egyebek mellett az állami apparátusra szánt pluszforrások befagyasztását javasolja, s az így „bennmaradt” pénzből a kieső műszakpótlék visszatöltését szolgáló válságalap létrehozását szorgalmazza.
 
   A kormány arra készül, hogy a szakszervezetek kihagyásával, de egyértelműen a munkavállalók kárára készített költségvetést véglegesítsen, ami ellen a vegyipari szakszervezet saját módosító javaslatának összeállításával is tiltakozik - olvasható a VDSZ közleményében. Székely Tamás, az ágazat elnöke a módszert felháborítónak tartja, s felszólítja a kormányt, egyeztessen a szakszervezetekkel a büdzsé későbbi, szokásos korrekciója során, s a döntéshozók vegyék figyelembe a munkavállalók érdekeit szolgáló javaslatokat. A vegyipari szakszervezet öt pontba foglalta követelését, s a szakszervezeti csomagot hivatalosan is eljuttatja a döntéshozókhoz.
 
   A VDSZ ötpontos követelése:
1. Duplázzák meg a 2013-ra szánt munkavédelmi célú állami forrásokat! A közelmúlt tragédiái után nem kérdés, hogy önálló szervezetre, és a csökkentett büdzsé helyett kiemelt támogatásra van szükség a hatékony ellenőrzéshez.

2. Havonta legalább 12.500 forintos, adómentes étkezési juttatást a dolgozóknak! Legyen valódi esély arra, hogy a munkáltató gondoskodhasson az alkalmazottak napi étkezéséről.

3. Legyen újra adómentes az üdülési támogatás! Vissza kell térni az üdülési csekkek eredeti koncepciójához, és meg kell akadályozni az ilyen módon fizetett szolgáltatások túlárazását.

4. A terméketlen közmunkaprogramokra szánt forrásokat fordítsák valódi munkahelyteremtés támogatására!

5. A Parlamentre, a Miniszterelnökségre, a képviselőkre és állami vezetőkre szánt forrásokat fagyasszák be, és a tervezett növekményből jöjjön létre egy válságalap, amely a kieső műszakpótlékot tölti vissza a dolgozóknál.

   A vegyipari szakszervezet, és minden már munkavállalói érdekképviselet készen áll arra, hogy megvitassa a kormánnyal, miként lehet a ma benyújtott, súlyos károkat eredményező tervezet hibáit enyhíteni. Székely nyomatékosan felhívja az országgyűlési képviselők figyelmét: a munkavállalók név szerint tudni fogják, ki nyomja meg ma az „igen”-t az alacsonyabb bérekre, a magasabb elvonásokra, a még igazságtalanabb Magyarországra.