A Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezte (FDSZ) 2012. június 14-i Küldöttértekezletének Állásfoglalása


  1. 2012-ben a felsőoktatási intézmények finanszírozása ismét tovább csökkent, egyes intézményeinkben oktatói-kutatói és nem oktatói munkakörökben csoportos létszámcsökkentésre is sor került, ezáltal feladataink jelentősen megnövekedtek. További létszám-leépítést a felsőoktatás már nem tud elviselni.
  2. Szolidárisak vagyunk az elbocsátott kollegáinkkal, mélyen átérezzük egyéni egzisztenciális gondjaikat. Ugyanakkor a felsőoktatás minőségi színvonalának megtartása emberfeletti energiát követel az egyre méltatlanabb körülmények között tovább dolgozó oktatóink, kutatóink és az oktatást közvetlenül segítő közalkalmazottainktól.
  3. Az elmúlt évben folytatódott a már négy éve tartó reálbércsökkenés a közszféra minden területén. A közalkalmazotti bértarifák 2008 óta nem változtak, és 2010-ben véglegesen megszűnt a 13. havi illetmény. A bértábla változatlansága nem csupán jelentős reálbér csökkenést jelent, hanem azt az elfogadhatatlan helyzetet eredményezte, hogy a 140 besorolási garantált illetmény kategóriának majdnem a fele (45%!) minimálbér vagy garantált bérminimum. A tagságunk meghatározó részét kitevő idősebb kollégáink reálbére - esetenként nominálbére – jelentősen csökkent, miután már a családi kedvezményt nem tudják érvényesíteni, bérük pedig nem éri el azt a szintet, hogy az egykulcsos adó előnyeit élvezhessék.
  4. A XXI. században alapkövetelmény a munkavállalókkal szemben a minél magasabb szintű tudás megszerzése, a továbbképzés, az önképzés, az átképzés. Ezeknek az összetett feladatoknak a megvalósítása csak színvonalas, biztonságos és nyugodt körülmények között mehet végbe. Ez a biztosítéka a munkaerőpiac eredményes működésének, ezek nélkül kiszolgáltatottakká válnak a munkavállalók, működésképtelenné válik a felsőoktatás.
  5. 2012-ben a két legfontosabb kérdéskör az államilag finanszírozott hallgatói létszám csökkentése, a jelentkezők szakcsoportok, valamint intézmények közötti elosztása, illetőleg a felsőoktatási fejlesztési pólusok kialakításának koncepciója volt. Mindkét témakör alapvetően érinti a felsőoktatásban dolgozók jelenlegi és jövőbeli helyzetét. Az FDSZ mindkét témakörben kérte a kölcsönös együttműködést, és továbbra is a leghatározottabban igényli a két témakörben a Felsőoktatási Érdekegyeztető Tanács összehívását.
  6. Az FDSZ Küldöttértekezlete kiemelten fontosnak tartja, hogy a közszolgálati érdekegyeztető fórumokon mihamarabb kezdődjenek érdemi tárgyalások a 2013-as költségvetésről, ennek keretében a közszféra öt éves bérelmaradásának rendezéséről.
  7. Az FDSZ Küldöttértekezlete követeli, hogy az összes érintett részvételével kezdődjenek érdemi szakmai konzultációk a magyar közoktatási-, szakoktatási-, és felsőoktatási rendszer átfogó rendezését biztosító további jogszabályokról és a megfelelő szintű szükséges állami támogatásáról.
A Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezte Küldöttértekezlete nevében:

Dr. Tőrös Szilárd elnök

Budapest, 2012. június 14.