A Tudományos és Innovációs Dolgozók Szakszervezete küldöttértekezletének állásfoglalása

A Tudományos és Innovációs Dolgozók Szakszervezete (TUDOSZ) X. Küldöttértekezlete  az alábbi állásfoglalást fogadta el:
 
    A TUDOSZ alapszabályban is lefektetett feladata a kutatóintézetekben dolgozók élet-, és munkakörülményeinek védelme, vagyis minden tőlünk telhetőt megteszünk azért, hogy a kollegáink a kutatómunkához szükséges feltételek között végezhessék munkájukat, és a munkájukért kapott bérükből értelmiségi létet biztosító életkörülményeket tudjanak teremteni maguk, és családjuk számára.

    A munkakörülmények területén a Széll Kálmán –terv 2.0 célkitűzése szerint:

    „Magyarország az Európa 2020 Stratégia kutatás-fejlesztési célkitűzéséhez kap-csolódva a kutatásfejlesztési ráfordítások szintjének a bruttó hazai termék 1,8 százalékára történő növelését vállalja 2020-ig.

    Az elmúlt évek adataiból összességében pozitív tendenciák látszanak kirajzolódni: a kutatásfejlesztési ráfordítások szintje 2004 óta enyhén növekvő trendet követ. A rendelkezésre álló legfrissebb adatok szerint 2010-ben a kutatás-fejlesztési ráfordítások teljes szintje a GDP 1,16 százalékát érte el”.

    „Ez oly módon történt, hogy a K+F ráfordításokon belül a vállalati ráfordítások részaránya 60%-ra nőtt”.

    Ebből az következik, hogy a K+F ráfordításokon belül a költségvetési támogatás aránya csökkent, és ez a csökkenés a költségvetési kutatóintézetek lehetőségeinek szűkülésével járt.

    Ráadásul a Széll Kálmán-terv 2.0 a Kutatási és Technológiai Innovációs Alap részére nyújtott központi költségvetési támogatás 2013. évi megszűntetésével 25,2 milliárd megtakarítást tervez, vagyis a költségvetési kutatóintézetek további elvonásra számíthatnak.

    A bérek területén közalkalmazottként a közalkalmazotti bérrendszer, kutatóként az oktatói-kutatói bérrendszer alapján állapítható meg a bér. Tudjuk, hogy elméletben a munkahelyek forrásai magasabb bér fizetését is lehetővé tennék, de a szerződéses lehetőségek beszűkülésével több intézetek az alapbér is veszélybe került.

    Az elmúlt évek intézeti átlagait tekintve elkeseredve kell megállapítanunk, hogy ismét a költségvetés kutatóintézeteiben dolgozók keresete csökkent a legnagyobb mértékben. Az MTA intézetek átlagkeresete reálértékben az 1990-es szintre csökkent és tendenciájában tovább csökken. Ezt a szintet 2003-ban úgy haladtuk meg, hogy reméltük, soha többé nem tér vissza. Csalódtunk.

    A fentiek miatt aggódva látjuk, hogy a kutatás 20 évvel ezelőtt elkezdődött sorvadása - melynek során a nemzeti jövedelem K+F-re fordított hányada több mint 2 százalékról tartósan 1 százalék alá csökkent - nem szűnik, ami a sanyarú bérekkel együtt a kutatók elszegényedését és a fiatalok elvándorlását eredményezi.

Túllépve a szűkebben vett érdekvédelmen, célkitűzéseink:

    - ami a legfontosabb: kiállunk az európai egység, a szociális Európa mellett!

    - kiállunk a modernizáció mellett, felismerve hogy az lényegét tekintve nem csak termelési, de társadalmi is!

    - kiállunk a munkavállalók érdekei mellett, - nem engedjük semmibe venni az esélyegyenlőség elvét!

                                           Elfogadta a TUDOSZ X. küldöttértekezlete 2012. május 5-én