Megemlékezés a 122 évvel ezelőtti első munka ünnepéről

A magyarországi szervezett dolgozók 122 éve ünnepelték először május elsejét a munka ünnepeként. 2012. április 27-én az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége (ASZSZ), az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés (ÉSZT), a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) és a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) közösen emlékeztek meg a százhuszonkét évvel ezelőtti eseményekre, és fogalmazták meg a mai követeléseket.

    A magyarországi szervezett dolgozók 122 éve ünnepelték először május elsejét a munka ünnepeként. 1890. május elsején a Népszava tudósítója szerint hatvanezer ember vonult végig a Kálvin tér, Kiskörút, Andrássy út, Városliget útvonalon, hirdetve a „nyolc óra munka, nyolc óra alvás, nyolc óra szórakozás” hármas követelését. A Magyar Néprajzi Társaság korabeli Értesítőjében a vonulók sokféle „munkás-typusai” az egykori Aréna-tér előtti téren, a mai Dózsa György út - Ajtósi Dürer sor kereszteződéséig meneteltek követeléseiket hangoztatva. 1990-ben, az első magyarországi május elsejére emlékezve, emlékkővet állítottak ezen a helyen a magyar szakszervezeteket.

    Az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége (ASZSZ), az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés (ÉSZT), a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) és a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) április 27-én közösen emlékeztek meg a százhuszonkét évvel ezelőtti eseményekre, és fogalmazták meg a mai követeléseket.