A társadalmi vita eredménye: új Nemzeti Alaptantervre nincs szükség

Az oktatási kormányzat állítólag gőzerővel dolgozik az általuk megfogalmazott Nemzeti Alaptantervre (NAT) érkezett vélemények feldolgozásán. A feladat nem lehet egyszerű, mivel a véleményformálók túlnyomó többsége egyöntetűen elutasította a dokumentum egészét. A társadalmi vita eredménye egyszerűen összefoglalható: a kormány által bevezetni kívánt NAT-ra nincs szükség.

    A vitára bocsátott dokumentum az összes súlyos tévedést magán viseli, amit a Fidesz kormányzása más területeken is mutat. Autoriter, központosító, a központi akarat megkérdőjelezhetetlenségére épülő dokumentum, amely szinte teljesen felszámolná az iskolák és pedagógusok függetlenségét. Megvalósítása célzottan, tudatosan tenné alkalmazkodóképtelenné, rugalmatlanná alakítaná a közoktatás egészét. Megfogalmazói láthatóan tényleg elhiszik, hogy Budapest XII. kerületétől Bácsalmásig, Mosonmagyaróvártól Tótkomlósig ugyanarra a képzési programra van szükség, a helyi sajátosságokra, kulturális eltérésekre, eltérő igényekre és készségekre pedig nem kell figyelmet fordítani.

    Ez a Nemzeti Alaptanterv a társadalmi különbségek rögzítésének, megmerevítésének, a mobilitás felszámolásának programja. Nem a magyar valóságot, hanem a kormánypárt elitjének monomániáit tükrözi, amelyeket egy egész országra akarnak ráerőltetni a hangos tiltakozás ellenére.

    Azt várjuk el az oktatási államtitkárságtól, hogy vegye komolyan a saját maga által meghirdetett társadalmi egyeztetést, vegye figyelembe a Magyar Tudományos Akadémiától a szakmai közösségekig, az oktatásban működő szakszervezetektől az önszerveződő civil közösségekig érő tiltakozást és álljon el a NAT jelenlegi verziójától.

    Kezdjék elölről a munkát valódi párbeszéd alapján, együtt a szakmával, a megalkotandó alaptanterv végrehajtóival. Ne egy minisztériumi szobában döntsenek néhányan az oktatás jövőjéről, hanem alkossunk a szakmával, a döntéshozókkal, a gyermekek és családok képviselőivel közösen olyan tervezetet, amely támogatja a helyi autonómiák kiszélesítését, amely segíti a mobilitást, amely valóban megteremti a jövő oktatási rendszerét.

    Egyébként Hoffmann Rózsának már nagy rutinja van az újrakezdésben, hiszen a köz- és felsőoktatási törvények koncepcióiból is három-négy verzió készült, mire egyáltalán tárgyalhatóvá vált a dokumentum a saját kormánya számára. Most ugyanezt kell tennie.

Kunhalmi Ágnes,
az MSZP elnökségi tagja

Kiadó: MSZP