A Magyar Szolidaritás Mozgalom felhívása a magyar értelmiséghez

 A múlt héten úgy tűnt, megnyugtatóan rendeződik Schmitt Pál köztársasági elnök kisdoktorijának ügye: a disszertációt vizsgáló bizottság jelentésére, majd a Semmelweis Egyetem Doktori Tanácsának javaslatára az egyetem szenátusa visszavonta Schmitt Pál kisdoktori címét. A megalapozott döntést egyöntetűen támogatta a közvélemény jó része: különböző politikai nézeteket képviselő nemzetközi hírű tudósok, az egyetemi ifjúság szervezetei, illetve a Professzorok Batthyányi Köre, a baloldali sajtó és a jobboldali média véleményformáló orgánumai egyaránt. A határozat egyenes következménye - így látták - nem lehet más, mint az, hogy önmagának és hivatalának maradék méltóságát mentve az elnök mihamarabb megválik hivatalától. Egy pillanatig úgy tetszett, a szakmához való hűség, a tudomány etikai szabályainak tiszteletben tartása a civil kurázsi győzelmét hozza. Morális szempontból ez így is történt. Mi több, a SOTE szenátusának döntését a magyar értelmiség konzervatív értékeket valló körei is elfogadták, és Schmitt Pál távozásának szükségessége mellett álltak ki. A szégyenletes ügy eddig ismeretlen egységet teremtett: egyfajta közös felsorakozást a társadalmi akaratot figyelmen kívül hagyó, erkölcstelen hatalmi arroganciával szemben.
  
  Úgy látszott, a kormány néhány túlbuzgó ideológiai fegyverhordozóját kivéve - köztük sajnos ott volt Budapest főpolgármestere, aki egyenesen odáig jutott, hogy nem is az a hibás, aki ellopta más szellemi tulajdonát; az igazi bűnös az, aki fényt derített a a tolvajlásra! - ezúttal konszenzus alakult ki a tett és annak megítélése kérdésében.
 
   Ám mindez kevésnek bizonyult, hiszen a miniszterelnök személyes támogatását maga mögött tudva Schmitt Pál más utat választott. Újabb hazugságokba és csúsztatásokba bocsátkozván próbálja megtéveszteni a tudomány világában kevésbé járatosakat, és egy politikai összeesküvés áldozatának szerepében tetszelegve értésünkre adta, nem áll fel az elnöki székből. Az erkölcsi tartás - és vele a valóságérzék - teljes hiányáról tett tanúbizonyságot, amikor önvizsgálat helyett a SOTE szenátusát vádolta azzal, hogy a döntéshozatal során a szabályokat áthágva járt el ügyében. Úgy tűnik, még érteni sem nagyon érti, mi itt az igazi kérdés. Fel sem fogja hogy itt már rég nem a kisdoktori cím jogossága, hanem a köztársasági elnök hivatalát betöltő ember kötelező feddhetetlensége a tét.
 
    A Schmitt Pállal készített interjút követően újabb részletekre derült fény, melyek általános elképedést váltottak ki a józan gondolkodású emberekből. A kormányoldal - minden belső kritikát elnyomva - teljes erejét latba veti a köztársasági elnök maradása mellett, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium pedig valóságos büntetőhadjáratot hirdetett a SOTE ellen, melynek eredményeképpen a szenátusi döntés mellett kiálló Dr. Tulassay Tivadar rektor az intézmény érdekeit szem előtt tartva azonnali hatállyal lemondott posztjáról. A legfrissebb sajtóértesülések szerint Schmitt Pál elnökségének megmentése érdekében a kormány még attól sem riadna vissza, hogy pénzt és apparátust nem sajnálva meghirdesse az összes kisdoktori disszertáció felülvizsgálatát.
 
    Kedves barátaink, magyar értelmiségiek! Nehéz elkerülni a patetikus fogalmazást: Schmitt Pál elnöksége gennyedző sebbé vált nemzetünk testén. Orbán Viktor miniszterelnök cinikus módon a a köztársasági elnök személyének szándékosan félreértelmezett sérthetetlenségére hivatkozván hárítja el a politikai felelősséget. A SOTE által tegnap nyilvánosságra hozott, március 6-ra keltezett levél, melyben a tényfeltáró bizottság a meghallgatás lehetőségét kínálja fel a köztársasági elnök számára, önmagában is bizonyítja, hogy Schmitt Pál támadása az intézmény ellen hazugságon alapuló, nemtelen cselekedet. A NEMFI egyértelművé tette, alárendelt intézményeitől teljes behódolást vár el. Félő, hogy amennyiben a kisdoktori disszertációk tömeges felülvizsgálatára is sor kerül, az végképp aláássa a magyar tudomány hitelességét határainkon innen és túl, hiszen válogatás nélkül a csalás gyanújának árnyékát veti mindenkire, aki magyar egyetemen doktori címet szerzett.
 
   Ismerjük fel: a történet már nem Schmitt Pál személyéről, nem egy lojális pártkatona védelméről szól: egyik legfontosabb nemzeti vagyonunkat, a magyar tudományt és kultúrát fenyegeti veszély a gátlástalan Orbán-kormányzat felől. Hazánk jó hírének, kedvező megítélésének kialakításában és fenntartásában alapvető szerepet játszanak a nemzetközi viszonylatban megbecsült, keresett, külföldi egyetemeken is oktató magyar tudósok, kutatók és orvosok. A kulturális seregszemléken a mostoha itthoni körülmények ellenére kiváló eredményeket mutatnak fel művészvilágunk képviselői. Márai, Kosztolányi, vagy éppen Esterházy és Nádas Péter irodalmi életműve fogalom bárhol a világon, zenekaraink szívesen látott vendégek Európa színpadán, Kurtág György neve fogalom a kortárs zenében. Ezt, az országimázs szempontjából is különös fontossággal bíró területet próbálja most (és nem első ízben) a kormányzat ellehetetleníteni és szétverni, végletesen a mindenkori politikai érdekek igájába hajtani. Készüljünk fel rá: a következő napokban-hetekben sokat halljuk majd a főpolgármesteri érvelést, amelynek egyetlen célja, hogy megbontsa az alakuló szellemi egységet!
 
    Kedves barátaink, magyar értelmiségiek! Ne hagyjuk! Azt mondják, a köztársági elnök személyében testesíti meg a nemzet egységét. Tegyünk érte, hogy ez az intézmény valóban az egység kifejezésének megbecsült fóruma maradhasson! Pártállástól függetlenül, mindenfajta világnézeti különbségeken felülemelkedvén fogjunk össze mi, magyar értelmiségiek és álljunk ki a tisztesség, a becsület kikezdhetetlensége mellett! Legyünk szolidárisak egymással! Éljünk jogainkkal! Kényszerítsük ki Schmitt Pál távozását egyesült erővel a magyar tudomány és kultúra védelmében! Legyünk közösen a demokrácia védelmezői, óvjuk meg együtt iskoláinkat, egyetemeinket, múzeumainkat, könyvtárainkat és koncerttermeinket!
Mutassunk követendő példát, bizonyítsuk be, hogy a higgadt, értelmes párbeszéd és a kölcsönös kompromisszumkészség a magyar társadalom egészének javát szolgálja!
 
Schmitt Pálnak mennie kell!
 
Budapest, 2012. április 2.
Magyar Szolidaritás Mozgalom