KEKSZ és VTDSZSZ: mondjon le a BKV igazgatósága!

Az Igazgatóság utóbbi időszakban hozott döntései minden szakmai alapot nélkülöznek, és nem biztosítják a BKV Zrt munkavállalói számára a nyugodt, biztonságos és szolgáltatás szempontú munkakörülmények fenntartását.A KEKSZ és a VTDSZSZ felszólítja az Igazgatóság tagjait, hogy felelőtlenségükből következően tisztségükről azonnali hatállyal mondjanak le!

   Közlekedési Érdekvédelmi Körök Szövetsége a Városi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége az alábbi közleményt adja ki A BKV Zrt vezetése az utazási kedvezmények megvonásával az utolsó csepp után is csepegtetni akart a pohárba! A Tulajdonos és előretolt pajzsa a BKK az Igazgatóságon keresztül gyakorol nyomást a BKV Zrt vezetésére, melynek következménye olyan átgondolatlan döntések kikényszerítése, mely a BKV Zrt dolgozóit hátrányosan különböztetik más közszolgáltató társaságoknál munkát vállalókkal szemben. Az Igazgatóság utóbbi időszakban hozott döntései minden szakmai alapot nélkülöznek, és nem biztosítják a BKV Zrt munkavállalói számára a nyugodt, biztonságos és szolgáltatás szempontú munkakörülmények fenntartását. Az Igazgatóságnak a Kollektív Szerződés felmondására irányuló döntése nem vette figyelembe az elmúlt évtizedekben hozott belső megállapodásokat, mely döntések szakmai alapon a humánerőforrás terheinek figyelembevétele mellett alakították ki a bérszerkezeti elemeket, azok alkalmazási módjait és helyeit, az igazságos — a többletteljesítményért többletbér elvű — bérelosztás végrehajtását.

   A Kollektív Szerződés felmondását nem előzte meg semmilyen gazdaságossági számítás, melynek egyik következménye, hogy a BKV Zrt-n belüli bérstruktúrában bérfeszültségek keletkeznek, mely az eddigi megszerezhető bérek jelentős csökkenésével, elvesztésével is járnak, ráadásul jellemzően csak a szolgáltatást végrehajtó 8-10 ezer munkavállaló körében. A KSZ felmondása megítélésünk szerint ún. "pótcselekvésnek" minősíthető, melynek gazdasági alátámasztottságára nem készült hatástanulmány sem.

   A KSZ-nek a Munka törvénykönyvétől való eltérése nem járt a többlet bérköltségekkel! Téves az az állítás, mely szerint a Kollektív Szerződés jelentős többletkiadást jelentett a tulajdonosnak, illetve a munkáltatónak. Az Igazgatóság utazási kedvezményekről szóló határozata a Kollektív Szerződés lejárta előtt tovább erősítette a konfliktus kialakulását. Az Igazgatóság határozata és a BKV Zrt lépéseinek kikényszerítése felrúgta az együttműködés és a párbeszéd kulturális szabályait és a kialakult konfliktus tárgyalásos rendezését, a megállapodás lehetőségét ellehetetlenítette, miközben azt kommunikálja, mintha az érdekképviseletek oldaláról lenne ebben akadály! Ezt vissza kell utasítanunk! A munkaügyi kapcsolatok egészséges együttműködésének szabályiba való beavatkozás felveti az Igazgatóság tagjainak felelősségét! A KEKSZ és a VTDSZSZ felszólítja az Igazgatóság tagjait, hogy felelőtlenségükből következően tisztségükről azonnali hatállyal mondjanak le! Amennyiben döntéseik meghozatalában mégis van felelősségérzetük, de úgy látják, hogy érdemben nem tudják a folyamatokat befolyásolni, akkor pedig kötelességük a lemondás felajánlása! A munkavállalók nevében ezt várjuk el felelős pozícióban helyet foglaló döntéshozóktól!

    Kiadó: Cinkota Autóbusz Szakszervezet