A hivatásos állomány jogainak védelmében az Alapvető Jogok Biztosának fellépését sürgeti az FRSZ

A hivatásos állomány rögzített nyugdíjának eltörlésére és a rendvédelmi szakszervezetek hátrányos megkülönböztetésére vonatkozó törvények Alkotmánybírósági felülvizsgálatának kezdeményezését javasolta a Független Rendőr Szakszervezet az Alapvető Jogok Biztosának.

      Az FRSZ véleménye szerint a szolgálati törvény 182/A. §-ának hatályon kívül helyezésével a hivatásos állomány rögzített nyugdíjjal rendelkező tagjainak szolgálati nyugdíjra vonatkozó, törvényi védelemben részesített jogát alkotmányellenesen szűntette meg az országgyűlés.
 
    A jogalkotó 2007-ben törvényi védelmet teremtett az akkor legalább 20 év szolgálati idővel rendelkezők számára azzal, hogy úgy rendelkezett: amennyiben a nyugdíjba vonulás feltételei a jövőben esetlegesen változnának, a hivatásos állomány érintett tagjai mentességet élveznek az esetleges későbbi jogszabály módosítások alól. Ezt a törvényi védelmet törölte el az országgyűlés – az FRSZ véleménye szerint – alkotmányellenesen, megsértve az Alaptörvényben foglalt jogállamiság követelményét, a visszaható hatályú jogalkotás tilalmát, a bizalomvédelem és a szerzett jogok elvét, továbbá a közjogi váromány védelmének elvét.
 
    Alkotmányellenes az is, ahogy a január 1-jével hatályba lépett jogszabályok különbséget tesznek a különböző szférákban működő szakszervezetek alapvető jogai között. A szakszervezetekre ugyanis háromféle szabályrendszer vonatkozik: egy a Munka Törvénykönyve alá tartozókra, egy másik a katonák szakszervezeteire és egy harmadik féle a rendvédelmi dolgozók szakszervezeteire! A legkedvezőtlenebb szabályok minden tekintetben a rendvédelmi szakszervezetekre vonatkoznak, a nélkül, hogy ennek bármiféle alkotmányos indoka lenne!
 
    Az Alkotmánybíróság (AB) ugyanis korábban több tucatnyi határozatban kifejtette: az azonos csoportba tartozó jogalanyok megkülönböztetése alkotmányellenes, ha annak nincs tárgyilagos mérlegelés szerint ésszerű indoka, vagyis a szabályozás önkényes! A szakszervezeti jogokra vonatkozó szabályozás az FRSZ véleménye szerint pontosan ilyen! Önkényesen diszkriminálja a rendvédelmi szakszervezeteket azzal a szándékkal, hogy működésüket lehetetlenné tegye! Erre azonban sem a 2/3-os parlamenti többség, sem az új Alaptörvény nem ad felhatalmazást! A rendvédelmi szakszervezetek felszámolására irányuló kormányzati szándékot támasztja alá az is, hogy törvény kihirdetése és hatálybalépése között mindössze 3 munkanapnyi időt biztosított az országgyűlés arra, hogy az érintett szakszervezetek felkészüljenek az új szabályozásra. Ez az AB gyakorlata szerint önmagában is súlyosan sérti a jogbiztonságot és a jogállamiságot!
 
    Január 1-jétől az országgyűlés az Alkotmánybírósághoz fordulás jogát is korlátozta, ezért az FRSZ az Alapvető Jogok Biztosát kérte fel arra, hogy éljen törvényben biztosított jogkörével, és kezdeményezze a kifogásolt törvény alkotmányossági felülvizsgálatát.

    Kiadó: Független Rendőr Szakszervezet
 
 
­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­