A Közlekedési Érdekvédelmi Körök Szövetségének közleménye

A BKV Zrt. szakszervezetei aggódva figyelik a sajtóban megjelenő, időnként ellentmondó nyilatkozatokat.

    Nem értjük, hogy a döntéshozók miért csak most kezdik el a BKV Zrt, illetve a közösségi közlekedésre vonatkozó hosszú távú koncepcióját kidolgozni, kidolgoztatni! A finanszírozás megoldására mindenféleképpen olyan forrásokat szükséges találni, melyek többletbevételeket biztosítanak a közösségi közlekedés biztonságos fenntartásához és nem sérti más közszolgáltató cég pénzügyi támogatását, valamint az utazóközönség terheit sem növelik.

    A BKV Zrt pénzügy terheinek feloldását további hitelek felvétele, refinanszírozásuk megoldásaként nem segítik, hisz a kamatterhek fennmaradása és növekedése a későbbiekben az adósságok visszafizetését nehezítik meg.

    Ki kell mondani, hogy nem a BKV Zrt megmentése a fő kérdés, hanem a tulajdonos, mint megrendelő pénzügyi tartozásainak kifizetése, rendezése, amellyel a főváros már hosszú évek óta tartozik, illetve hitelfelvételre kényszerítette a BKV Zrt-t, így hidalva át a tulajdonos fizetésképtelenségét.
    A BKV Zrt a mai napig egy jól működő cég és az elmúlt évek hibáit, korrupciós botrányit leszámítva a BKV Zrt munkavállalóinak köszönhetően képes Budapest és a régió közösségi közlekedését ellátni.

    A BKV Zrt vezetése a járművek folyamatos felújítását és pótlását is megoldhatta volna, amennyiben a finanszírozás módjára már hosszú évek óta megkeresték volna a megoldást. Sem a jegy és bérletáremelés, sem a munkavállalók jövedelmének csökkentése nem oldja meg a működéshez szükséges költségek előteremtését. További érthetetlenséget okoz, hogy megint a járatritkítások és a privatizációs lehetőségek kerültek előtérbe, miközben a BKV Zrt munkavállalói európai összehasonlításban a legversenyképesebbek és a legolcsóbban előállított közösségi közlekedés előállítását végzik el nap, mint nap. A kiszervezés és a privatizáció mindenhol drágább megoldást jelent, hiszen az új járművek beszerzésének - függetlenül attól, hogy azt alvállalkozó biztosítja - többletköltségei a megrendelőt, jelen esetben a BKK-t, vagy a tulajdonos költségeit növelik. Közvetett módon tehát minden költség a közösségi közlekedés pénzügyi kiadásai között jelentkezik, hiszen egyetlenegy vállalkozó sem fogja saját pénzét, hasznát, illetve profitját járművek beszerzésére fordítani. Egyedül a BKV Zrt nem teheti ezt meg, hiszen nemhogy haszna nincs a közösségi közlekedésből, még a szolgáltatás ellenértékét sem kapja meg évtizedek óta. (OS)

    Közlekedési Érdekvédelmi Körök Szövetsége