Nem akarják fűteni az iskoláikat a helyi önkormányzatok

Mínusz 5-10 fok hideg nem rendkívüli időjárás! Egyes települési önkormányzatok képviselői azzal dicsekednek a különböző médiumokban, hogy több millió forintot tudnak spórolni fűtési költségekből, ha téli hónapokban egy-két hétre bezárják az általuk fenntartott iskolákat, óvodákat.

    Rossz kezekben van az iskolák és az óvodák fenntartása az önkormányzatoknál, ha felügyelet és étkeztetés nélkül haza küldhetik a gyermekeket, az esetlegesen fűtetlen lakásokba, időszakosan megtagadva kötelező feladatukat a gyermekek óvodai nevelését, iskolai oktatását és napközbeni ellátását.

    Mi lesz a dolgozó szülők gyermekeivel, ha felügyelet nélkül maradnak a lakásban? Mi lesz azzal a pénzzel, amit megtakarítanak a gyermekeken, tanulókon, mire fordítják? Pihenőnap elvonása: Sok iskola igazgatója úgy nyilatkozik, hogy majd szombati pihenőnapon kell bemenni a tanulóknak az iskolába "letanulni" a kieső tananyagot, amikor végre együtt lehetnének szüleikkel, testvéreikkel. Ez törvényes, de ésszerűtlen magatartás, hiszen az előírt követelmények átadását akkor is lehet biztosítani, ha a tanuló egy-egy órával tovább marad az iskolában hét közben.

    Az is megoldás, ha kihagynak valamit a sokszor feleslegesen előírt, megtanulhatatlan mennyiségű ismeretanyagból, és ezzel is csökkentik a tanulók túlterhelését. Jogszabályi háttér. A hatályos közoktatási törvény értelmében rendkívüli szünetet a megyei, fővárosi főjegyző vagy a települési önkormányzat jegyzője rendelhet el, ha rendkívüli időjárás, járvány, természeti csapás vagy más elháríthatatlan ok miatt a megye, főváros, illetve az adott település területén a nevelési-oktatási intézmények működtetése nem lehetséges.

    A rendkívüli szünet elrendelésével egyidejűleg az oktatásért felelős minisztert értesíteni kell. Fűtött közösségi tér biztosítása: Mielőtt általános gyakorlattá válna az önkényes "szénszünet" az oktatásért felelős miniszternek kell közbelépni, annak érdekében, hogy a helyi önkormányzatok, ne zárják be az óvodákat, hidegebb időjárás miatt - hanem ellenkezőleg - biztosítsanak fűtött közösségi teret, étkeztetést és felügyeletet a tanulók számára a délutáni, esti időszakban is. (Természetesen valódi veszélyhelyzet, pl. nagyobb hóesés vagy jegesedés esetén indokolt, hogy otthon maradjanak a gyermekek.) Közérdekű adatigénylése címén megkérdezzük Dr. Réthelyi Miklós miniszter urat, hány jegyzői, főjegyzői bejelentés érkezet hozzá rendkívüli óvodai, iskolai szünet ügyében, és mit tud tenni a NEFMI a fűtési költségek megtakarítása miatt, indokolatlanul hazaküldött gyermekek, tanulók védelme érdekében. (OS)

Sajtószóvivő: Keszei Sándor

Bővebb információ: www.mszoe.hu

Kiadó: Magyarországi Szülők Országos Egyesülete