Szakmai kihívásokkal és képzéssel tarthatók itthon az informatikusok

Budapest, 2014. március 5. – A magyar informatikusok közel kétharmadában merült már fel, hogy külföldön keres munkát, és minden tizedik konkrét lépéseket is tett a megvalósítás érdekében. A NetAcademia Oktatóközpont kutatásából az is kiderült, hogy a külföldi álláskeresést elsősorban nem a több fizetés, hanem a hazai fejlődési lehetőség és a szakmai továbbképzések hiánya motiválja. A külföldön remélt fizetés egyébként átlagosan a hazai három és félszerese, de ehhez nemzetközi minősítést kell felmutatni.

Tíz informatikusból hét ismer olyan „kollégát”, aki az elmúlt években külföldön vállalt hosszabb távon munkát, ami jól mutatja, hogy ebben a szektorban már egyáltalán nem ritka, sokkal inkább megszokott a jobb élet reményében történő tartós kiköltözés. A NetAcademia Oktatóközpont friss felmérése szerint a megkérdezettek 58 százaléka maga is fontolóra vette, hogy külföldön keres munkát, 12 százalék pedig már a konkrét lehetőségeket térképezi fel.

    Arra a kérdésre, hogy jelenlegi fizetésének hányszorosáért döntene úgy, hogy külföldön helyezkedik el, 3,5-szeres átlagérték született. „A külföldön adódó lehetőségeket figyelembe véve ez az érték – a betöltendő pozícióhoz szükséges nemzetközi érvényű vizsga meglétét feltételezve – reális is lehet. Fejlesztők esetében a Microsoft .NET Framework, míg az üzemeltetőknél a felhőalapú hibrid rendszerek, valamint az etikus hekkelés ismerete nyithat kapukat az informatikusok előtt” – mondta Fóti Marcell, a NetAcademia Oktatóközpont ügyvezetője.

A család sem akadály

    A hazai informatikusok mobilitásának magas szintjét támasztja alá az is, hogy a külföldi munkavállalás kérdésében nincs jelentős különbség a családos és nem családos munkaerő elszántságában. Érdekes ellentmondás figyelhető meg ugyanakkor abban, hogy általában véve mit tartanak a legfontosabb vonzerőnek egy munkahely esetében. „A legtöbben – a válaszadók 65 százaléka - egy munkahely fő vonzerejét a szakmai kihívásokban, illetve a rendszeres továbbképzésekben látják, és pont ez az a terület, amiben még van hová fejlődniük a hazai munkáltatóknak és munkavállalóknak” – tette hozzá Fóti Marcell. A kutatás keretében megkérdezetteknek ugyanis mindössze harmada vett már részt a napi munkájához szükséges informatikai rendszerhez kapcsolódó oktatáson, és csak minden tizedik szakember rendelkezik a szaktudását nemzetközi szinten is igazoló minősítéssel.

    Ez utóbbi megszerzése egyébként külföldön is jó belépő, a kutatásban részt vevők 73 százaléka szerint egyértelmű versenyelőnyt biztosít nemcsak a magyar, hanem a külföldi álláspiacon is. A NetAcademia azt is megvizsgálta, hogy a külföldre költözést fontolgató informatikusok körében melyek a legnépszerűbb célországok: a listát egyértelműen Anglia vezeti, amit Németország, majd Ausztria követ. Népszerű célpont ezen kívül még az Amerikai Egyesült Államok, Svájc, Hollandia, valamint Ausztrália is.

A felmérés háttere:
    A NetAcademia Oktatóközpont felmérése 2014. február 10. és február 25. között készült. Az adatfelvétel 10 ezres panelen történt, melyből összesen 973 válasz érkezett. A kutatás nem reprezentatív a hazai informatikus társadalomra nézve, de jól mutatja a külföldi munkavállalási kedv főbb mozgatórugóit és várható tendenciáit.

Kapcsolódó webcím:
A NetAcademia Oktatóközpont weboldala:
http://www.netacademia.hu/
 
Kapcsolódó képanyag:
Fóti Marcell fotója nyomdai felbontásban:
http://www.sakkom.hu/sajto/netacademia/kepek/Foti_Marcell_NetAcademia_nyomdai.jpg
Fóti Marcell fotója webes felbontásban:
http://www.sakkom.hu/sajto/netacademia/kepek/Foti_Marcell_NetAcademia_webre.jpg
 
További információ:
Kolma Kornél
ügyvezető
SAKKOM Interaktív
online marketing + pr ügynökség
Telefon: (+36) 1 237-0212
Fax: (+36) 1 237-0213
Mobil: (+36) 20-3333-220
E-mail: kkolma(at)sakkom.hu
Cím: 1139 Budapest, Petneházy u. 52.
Webcím: www.sakkom.hu
Facebook:  facebook.com/sakkom.interaktiv
 
A NetAcademia Oktatóközpontról:
    A NetAcademia Oktatóközpont 1999 óta tart magas szintű, egyedi informatikai tanfolyamokat abból a célból, hogy hallgatóik megismerjék a nagyvállalati informatikai rendszerek költséghatékony és megbízható tervezését, bevezetését, üzemeltetését és fejlesztését. A cég oktatógárdája magasan képzett, gyakorlati tapasztalattal rendelkező szakemberekből áll, akik számos nemzetközileg elismert fejlesztői, rendszergazdai, valamint biztonságtechnikai minősítéssel rendelkeznek. Az Oktatóközpontnál az országban a legnagyobb az egy négyzetméterre eső MVP-k száma, összesen négy oktató munkáját ismerte el a Microsoft ezzel a kitüntetéssel.
 
A NetAcademia oktatóközpont díjai:
2008 - IT Business Leadership Award. A díjat a több mint tízezer hazai IT-biztonsági szakembert megmozgató, online képzési rendszer, az Ördöglakat megalkotásáért vehettük át. További információ
2009 - EC Council Circle of Excellence. A Floridai Miamiben átvett díjat oktatóközpontunk a nemzetközi viszonylatban is kiemelkedő Ethical Hacking oktatásokért kapta. További információ
2010 - Windows Azure Platform Partner of the Year. A rangos nemzetközi díjat Washington DC-ben, a Microsoft éves partnerkonferenciáján vette át Fóti Marcell ügyvezető. További információ
 
    A NetAcademia 2004 óta Microsoft Gold Certified Partner, 2007-től az Ethical Hacking tanfolyamot jegyző International Council of Electronic Commerce Consultants (EC-Council), 2008-tól a Linux Professional Institute kizárólagos magyarországi képviselője, 2009 óta pedig Novell Gold Training Partner.