VDSZ: a választás tétje az iparban

Adókönnyítést az elnyomott ipari húzóágazatoknak, a munkavállalókat is védő munka törvénykönyvet, s a szakképzés újraindítását is követeli a választásra időzítve az új kormánytól a VDSZ, a legnagyobb ipari szakszervezet. A vegyipari ágazat elvárja, hogy a következő kormány ne csak a gépjárműgyártásra alapozza a nemzetgazdaság működését.

    Az ipar újraélesztését követeli a következő kormánytól a Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége. A VDSZ ehhez a húzóágazatok versenyképességét segítő adók bevezetését tartja a legfontosabbnak – olvasható a szervezet közleményében. A mintegy 30 ezer tagot tömörítő, legnagyobb ipari szakszervezet az egyik nagy vesztese a gazdasági válságnak, s az azt követő kormányzati intézkedéseknek, egyebek között a szakképzés elsorvasztásának, a vegyipart és a gyógyszeripart éintő drasztikus adónövelésnek és a munkáltatóknak kedvező új munka törvénykönyve (Mt.) bevezetésének – olvasható az érdekképviselet közleményében. A VDSZ elvárja, hogy az új kormány szenteljen kellő figyelmet és pénzt az ipar újraindítására, s ne csak az autógyártáshoz kapcsolódó tevékenységeket támogassa annyira látványosan, mint ahogyan azt az elmúlt években tette, gyakran indokolatlanul. Végtelenül kockázatos ugyanis egyetlen ágazatra, az autógyártásra alapozni a nemzetgazdaság működését, miközben csak a vegyipar területén számos olyan tevékenység van, amely legalább akkora hasznot hajtana az országnak, mint a járműgyártás, ha a kormány megfelelő megfellően támogatná ezeket az ágazatokat is – szögezi le Székely Tamás, a szervezet elnöke.

    A VDSZ évek óta követeli, s számos szakmai javaslattal támogatná az érdemi szakképzés újraindítását, s az ehhez szükséges feltételek megteremtését, egyebek között tanműhelyek létesítését, s azoknak a cégeknek az előnyben részesítését, amelyek komolyan foglalkoznának az utánpótlás felkészítésével. A szakszervezet elvárja, hogy a következő kormány vegye komolyan és minden eszközzel segítse az innovációs folyamatokat is, mert ez is a sikeres ipar újraélesztésének a feltétele.

    A kormány cizellált statisztikai adatokkal próbálja bizonygatni az ország iparának fellendülését, a vegyipari szervezet azonban valós számokkal bizonyítja ennek az ellenkezőjét: a termelés a folyamatos lassú növekedés ellenére sem érte el még a 2007-es szintet sem – szögezi le Székely.  A VDSZ működési területén az elmúlt egy évben csaknem ötezerrel csökkent a foglalkoztatottak száma. Ezt pontos számokkal is bizonyítja a VDSZ. Nem lehet a statisztikákkal úgy játszani, hogy ezek a tények ne kerüljenek nyilvánosságra – szögzi le az elnök, aki súlyos hibának tartja, hogy a rendszerváltást követően egyetlen kormánynak sem volt iparpolitikai koncepciója sőt, alig számoltak a hazai iparral. A szakszerveztet felháborítja az is, hogy miközben újabban kormányzati támogatással, ngy ovációval avatnak olyan cégeket, amelyek alig huszonöt embert foglalkoztatnak,  a MAL Zrt. 5 ezer dolgozójának és a beszállítókkal együtt mintegy 10 ezer munkahelynek a megmentéséért semmit nem tett az ország vezetése.

    Székely felhívja a figyelmet a rezsicsökkentés negatív hatásaira is: a gázipar területén például létszám- és bér csökkenést okozott az intézkedés. Vajon a munkanélkülivé lett gázipari dolgozók mit választottak volna, ha megkérdezik őket: néhány száz forinttal kevesebb havi rezsit munka nélkül, vagy változatlan fizetnivalókat biztos munkahelyi háttérrel? – veti fel a kérdést Székely.

    A szakszervezet évek óta követeli, s a következő kormánytól még inkább elvárja az Mt. módosítását úgy, hogy az elsősorban a munkavállalókat védje, s ne a munkaadóknak kedvezzen. A VDSZ az új munka törvénykönyve összeállítóinak bűneként rója fel az átgondolatlan, minden szakmaiságot nélkülöző munkaidőkeret megváltoztatását, amely drasztikus létszámcsökkenést okozott a termelésben, a flexibilitás és a műszakpótlékok változása pedig bérjövedelem csökkenéshez vezetett.

    A szakszervezet nemcsak követelőzik, hanem komoly szakmai javaslatot is tenne – mint ahogy az elmúlt években folyamatosan tette – az Mt. átdolgozására, s minden egyéb követelésének teljesítésére is. A szakszervezet elvárja, hogy az Mt. módosítása az új kormány a fontos és sürgős tennivalói között szerepeljen.