A MOSZ és a VOSZ ajánlásokat dolgozott ki az 55 év felettiek foglalkoztatásának javítására

Nem megfelelő a szakképzettségük

 A magyar kormány, a munkáltatók, a civilszervezetek, a szakszervezetek és a munkavállalók számára ajánlásokat dolgozott ki az 55 év felettiek foglalkoztatásának javítására a  Munkástanácsok Országos Szövetsége (MOSZ) és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) alkotta konzorcium - jelentette be Lajtai György, a MOSZ projektvezetője csütörtökön, sajtótájékoztatón, Budapesten.

    A konzorcium a Svájci-Magyar Együttműködési Program testvértelepülési és partnerségi pályázati alap 33 millió forint támogatásával „Az idősebb korosztályhoz tartozó munkavállalók foglalkoztatását elősegítő megoldások kidolgozása és népszerűsítése a svájci tapasztalatok felhasználásával” című, kétéves projekt keretében dolgozta ki ajánlásait a svájci munkavállalói érdekképviselet, a Travaill.Suisse partner bevonásával.

    A projektzáró konferenciát megelőző sajtótájékoztatón Lajtai György kiemelte: ajánlásaikban többek között szerepel a rendelkezésre álló pénzügyi források célzottabb felhasználása, a munka melletti képzés erőteljesebb támogatása, valamint az, hogy legyen több ideje munkát találni ennek a korosztálynak álláskeresési támogatás mellett.

    Husi Bence, a VOSZ humánpolitikai szekcióvezetője a sajtótájékoztatón elmondta, hogy a munkáltatók szerint a mindennapi munkában szükség van ennek a korosztálynak a munkatapasztalatára, ugyanakkor a szakképzettségük, szaktudásuk nem megfelelő, elavult. 175 cég megkérdezésével végzett felmérésük szerint szemléletváltásra és nyitottságra van szükség a 55 év felettiek foglalkoztatásában.

    Denis Torche, a Travaill.Suisse projektvezetője kiemelte, hogy Svájcban az összefoglalkoztatottak körében 18 százalékot tesz ki az 55-60 év közötti korosztály foglalkoztatása, és az arány hamarosan 22-30 százalék lehet.

    A svájci szakember fontosnak tartotta a jó gyakorlatok minél szélesebb körben történő terjesztését. Példaként említette, hogy a nagyvállalatok ezt a korosztályt más munkakörben - akár szakmai tanácsadóként, oktatóként, ügyfélszolgálati munkatársként - alkalmazza tovább építve a munkatapasztalatukra. A nagyobb vállalatoknál úgynevezett kormenedzsment is működik azzal a feladattal, hogy kezelje az idősebb munkavállalók helyzetét - tette hozzá.

    Lajtai György elmondta, annak ellenére, hogy a kormány a munkavédelmi akciótervben, a nők foglalkoztatásának szabályozásával jelentős erőfeszítéseket tett az 55 év feletti munkavállalók helyzetének kezelésére, ajánlásaikkal még inkább javítani szeretnének a helyzeten. Számításuk szerint Magyarországon 2000-ben 240 ezer 55-64 év közötti munkavállaló talált munkát, 2013-ban számuk 530 ezerre nőtt többnyire a demográfiai változás és a nyugdíjkorhatár emelése miatt, 2000-hez képest pedig 2013-ra megháromszorozódott ebben a korosztályban a munkanélküliek aránya, amely tavaly 16 százalékot tesz ki, 50 százalékuk pedig tartós munkanélküli.

    A MOSZ projektvezetője kiemelte, hogy az 55 év felettiek foglalkoztatásában gondot jelent a nem megfelelő egészségi állapot, a megfelelő szakképzettség hiánya, illetve pozitív szemléletváltásra lenne szükség a társadalomban is ennek a korosztálynak a kezelésében.