A magyarok 53 százalékának a bizonytalanság jut eszébe a nyugdíjas évekről

Hamarosan egyeztetés kezdődik a

 A Napközben című műsorban nyilatkozó nyugdíjszakértő elmondta: augusztus 15-től beindul az úgynevezett egyeztetési eljárás, amelynek során a nyugdíjbiztosítás a nyilvántartásában őrzött adatokat szeretné biztossá tenni.

  A magyarok 53 százalékának a bizonytalanság jut eszébe a nyugdíjas évekről. Csaknem minden harmadik ember úgy véli, jelenlegi bruttó bérénél magasabb összegre lesz szüksége nyugdíjasként. Jelenleg három nyugdíj előtakarékossági lehetőség – a nyugdíjbiztosítás, az önkéntes kölcsönös nyugdíjpénztári tagság és a nyugdíj előtakarékossági számla – közül lehet választani. Tunner János, az Aegon életbiztosítási termékmenedzsment vezetője az életbiztosítással kombinált nyugdíjbiztosítást ajánlja. Tunner János az időben elkezdett, rendszeres megtakarítás fontosságára hívta fel a figyelmet. Ha valaki havi 15-20 ezer forintnyi összeggel negyven éves korában elkezd takarékoskodni a nyugdíjas évekre, az már egy biztonságos kiegészítést jelent, véli a szakember.

   Hidasi László nyugdíjszakértő szerint Magyarországon az a jellemző szemlélet, hogy a nyugdíjak biztosításában is az államtól várjuk a megoldást. A szakértő úgy véli, a nyugdíjak mértéke rendkívül tisztességes Magyarországon, hiszen, ha belegondolunk, hogy negyven év után a havi átlagkereset nyolcvan százalékát kaphatja valaki. Azt azonban problémának tartja, hogy a keresetek, a jövedelmek alacsonyak. Hidasi László hangsúlyozta: már az első keresetből takarékoskodni kellene a nyugdíjas évekre.

   A nyugdíjszakértő arra is felhívta a figyelmet, hogy a jövendő nyugdíjasoknak tisztában kell lenniük azzal, hogy mennyi biztosítási idejük van, valamint azzal is, hogy a munkáltatóik bejelentik-e őket, és olyan jövedelemmel jelentik-e be, amelyet kézhez kapnak. Szintén fontos tudni, hogy a nyugdíjak összegét ma már egyre inkább nem a szolgálati idő, hanem a jövedelmek színvonala határozza meg. 1988-tól a nyugdíj megállapításáig az életkereseteket számítják.

   Hidasi László elmondta: augusztus 15-től beindul az úgynevezett egyeztetési eljárás, amelynek során a nyugdíjbiztosítás a nyilvántartásában őrzött adatokat szeretné biztossá és stabillá tenni. 
 
   Először az 1955 és 1959 között születettek kapnak majd egy végzést, amelyben leírják nekik az eljárás menetét, a szükséges tennivalókat, és egy kimutatást is találnak mellékletként, amelyben visszaigazolják számukra a szolgálati idejüket, illetve, hogy milyen jövedelemmel jelentette be őket a munkáltatójuk. Ha elfogadják az adatokat, nem kell semmit tenniük, ha azonban eltérést tapasztalnak, 90 napon belül kell válaszolniuk, hogy elinduljon az egyeztetési eljárás.

   Matis Ágnes független nyugdíjszakértő azt mondta: Magyarországon nincs megfelelő helyen a nyugdíjtudatosság. A fiatalok általában úgy vélekednek, hogy nekik nem lesz nyugdíjuk, ennek ellenére semmit nem tesznek a takarékoskodás érdekében. A szakértő hozzáfűzte: sokan fognak azzal szembesülni, ha évekig minimálbéren voltak bejelentve, akkor annak az összegnek a nyolcvan százaléka is nagyon alacsony, körülbelül 55 ezer forint lesz.

   Matis Ágnes azt tanácsolta: gondoljuk végig, hogy nyugdíjas korunkban havonta mennyi kiegészítő jövedelemre lesz majd szükségünk, és 15 éven keresztül minden hónapban azt az összeget tegyük félre.