Leteszi a kefét a kéményseprők többsége

Tönkrementek a cégek a rezsicsökkentés miatt

A be nem tartott belügyminisztériumi ígéretet átvágásnak érzi, így jövő év elején tényleg leteszi a kefét a kéményseprők többsége. A szén-monoxid-mérgezésben elhunytak száma idén várhatóan jelentősen megugrik, de a katasztrófavédelem szerint új szolgáltató hatósági kijelölésével a helyzet orvosolható – írja a Népszabadság.

   Immár átverésnek tartja Vidra Zoltán, a Magyarországi Kéményseprők Országos Ipartestületének (MKOI) elnöke azt, hogy az év közepén önkormányzati támogatásokkal hitegették őket. Az érdek-képviseleti vezető májusban annak bejelentésével hívta fel magára a figyelmet, hogy hét megyében abbahagyják a kéményseprést, mert a cégek tönkrementek a rezsicsökkentés jegyében tavaly felére vágott tarifáik miatt.
 
   Később visszakozott, mondván, a Belügyminisztérium felől ígéret érkezett veszteségeik önkormányzati oldalról történő ellentételezésére. Ám ez – mint említi, Budapest, Borsod-Abaúj-Zemplén és Fejér megye kivételével – nem történt meg. Szerinte csak azért hitegették őket, hogy az első fél év végéig ne mondják fel a szolgáltatást, mert így körzetüket ez év végéig még kötelességük ellátni.
 
    Mindazonáltal szerinte a társaságok zöme jövőre már tényleg nem folytatja. Igaz, hír ebből bizonyára csak az év elején lesz megint. A kéményseprőcégek így továbbra is a csőd szélén táncolnak, vagy más tevékenységeikből szerzett bevételeiknek köszönhetően vegetálnak. E tekintetben nincs különbség önkormányzati és magántulajdonúak között. Vidra korábban saját társaságáról, a 90 embert foglalkoztató szolnoki Fűtéstechnikai Vállalkozó Kft.-ről úgy nyilatkozott, majdcsak kihúzzák valahogy, ehhez képest a cég ma már végelszámolás alatt áll.
 
   Az ügyvezető-tulajdonos szerint azonban a kifizetetlen számlák miatt a folyamat könnyen felszámolásba csúszhat át. Hozzáfűzte: a sürgős, saját költségen ellátott eseteket leszámítva, amúgy most nincs munka, mert az első fél évben elvégezték a központilag évi egyre csökkentett kötelező felülvizsgálatot. Annak kapcsán, hogy a kormány egy tervezett központi közműszolgáltató létrehozása érdekében többek között a kéményseprő-ágazat helyzetének felméréséről is döntött, az ipartestületi elnökhöz semmiféle jelzés nem jutott el.
 
   Az ágazat jelenlegi helyzetében nem látja az állami közszolgáltató lehetséges szerepét. Arról, hogy a pletykák szerint az új felállásban egy-egy Fidesz-közeli kéményseprő-vállalkozás vonná magához a kéményseprőket és a feladatokat, úgy vélekedett: neki az ilyen hírbe hozott vállalkozók is rendre csak anyagi gondokról panaszkodnak. Az Opten adatbázisa szerint az MKOI kéményseprő tagvállalatai jórészt magyar kisvállalkozók tulajdonában vannak.
 
   Ezenkívül gyakori az önkormányzati vagy a közvetlen állami tulajdon. Ellenben a rezsicsökkentéssel kapcsolatos Fidesz-kommunikáció célpontjában álló „külföldi befektetőkre” nem leltünk. A cégek árbevétele néhány tíz- vagy százmillió forint, nyereségük kevés kivételtől eltekintve alig van. Eredményük az esetek többségében a tavalyi rezsicsökkentést követően még tovább romlott: a 33 tagvállalat közül kilenc esetében negatívba csúszott.
 
   A „Fidesz-közelinek” tartott kaposvári Magyar Kéménynek például 34 millióról közel mínusz százmillióra. A több lábon álló vállalkozások kétségtelenül jobban állnak; a tagcégek közül végelszámolás alatt Vidra cégén kívül csak az egri HM Tüzkév áll.
 
Forrás: Népszabadság