A Sajtószakszervezet szolidáris a Pannon Lapoktól elbocsátottakkal

A munkáltató egyoldalúan megszakította a tárgyalási folyamatot
 
„A négy megyei és egy városi lapot kiadó Pannon Lapok Társaságánál elbocsátottak több újságírót, szerkesztőt. Tekintettel arra, hogy ezt nem előzte meg érdemi, a személyekre vonatkozó konkrét konzultáció és egyeztetés, az elbocsátások okáról semmiféle konkrét, gazdasági adatokra támaszkodó tájékoztatást nem kaptunk, az elbocsátottak pontos számát sem közölték, a Sajtószakszervezet megállapítja, hogy a munkáltató egyoldalúan megszakította a tárgyalási folyamatot” – jelentette ki a szervezet közleményében, melyről az emasa.hu is hírt adott.

   Amint arról beszámoltunk, Veszprémben kirúgták a Napló törzsgárdáját, a Vas Népénél pedig a Fidesz képviselőjelöltjével egyeztetnek az aktuális témákról, miközben a városháza sajtóirodájából érkező újságírók kerülnek pozícióba a megyei lapnál. Az eset kapcsán a Sajtószakszervezet közleményt adott ki. A szervezet ebben kifejezi szolidaritását az elbocsátott kollégákkal.

   „Különösen aggasztó, hogy információnk szerint a derékhad, a leginkább tapasztalt, sokéves, olykor évtizedes munkával kiépített helyi kapcsolati hálóval rendelkező, ezért leginkább független és szuverén újságírók, szerkesztők az érintettek. Azok, akiknek a nyomtatott média üzletileg is leginkább stabil szegmense, a vidéki sajtó a tekintélyét, olvasóinak elégedettségét és hűségét köszönheti. Ez ugyanis a helyi viszonyokat jól ismerő, szuverén, az információt ellenőrizni és mérlegelni képes, sokoldalúan tájékozott újságírók munkájának gyümölcse. Azoké, akiket nem lehet ingyen dolgozó »civil tudósítókkal« pótolni” – írják. 

   A közlemény leszögezi: „a megfélemlített, egzisztenciájában megroppantott, rettegő, esetleg szakmailag felkészületlen újságíró nem tud megfelelni a jogos olvasói igényeknek. A kiegyensúlyozott tudósítást nem válthatja ki a politikailag vagy üzleti érdekek által determinált közlemény. Ezért is elfogadhatatlannak tartjuk az elbocsátásokat”.

  A Sajtószakszervezet felszólítja az újságírói szakmai szervezeteket, a szakszervezeteket, az érintett megyék civil szervezeteit, hogy tiltakozzanak kollégáink tömeges és indokolatlan elbocsátása ellen. „Kérjük a befolyásos médiumok munkatársait, hogy tegyenek meg mindent a történtek feltárása, megismertetése érdekében. A Sajtószakszervezet meggyőződése, hogy ha van tisztességes, független újságírás Magyarországon, akkor a médiának ezzel foglalkoznia kell. Itt ugyanis nemcsak néhány kolléga személyes sorsáról, hanem a szakma tekintélyéről, megbecsültségéről, hiteléről és jövőjéről is szó van” – zárul a közlemény.
 
Forrás: emasa.hu