Késedelmi kamat jár, ha később kapjuk a fizetést

Tizedike a határidő

Előfordult már veled, hogy késve kaptad meg a fizetésedet? Tudtad, hogy ilyen esetben késedelmi kamat járhat? – olvasható a narancsjuice.hu oldalán.

   A törvényben rögzített szabály az, hogy a munkaadónak az adott havi munkáért járó fizetés teljes összegét köteles a következő hónap 10-éig kifizetni. A későbbi fizetést csak egyetlen esetben engedi meg a törvény: akik teljesítménybér alapján kapják a fizetésüket, nem szükségszerűen juthatnak hozzá a bérükhöz a következő hónap 10-éig. Ennek oka, hogy könnyen előfordulhat, hogy a fizetés alapjául szolgáló eredmények csak később születnek meg, és csak ezután számolhatják ki a cégnél a bérük pontos összegét. Ám legalább az alapbért a teljesítménybér esetében is legalább havonta meg kell kapnia a dolgozónak.
 
  A bért bankszámlára utalással vagy készpénzben kell kifizetnie a munkaadónak, és még a fizetésnapon meg is kell érkeznie a pénznek a dolgozó számlájára.
 
   A munkabért a munkavállalónak vagy meghatalmazottjának kell kifizetni, kivéve, ha ebben a munkavállalót bírósági vagy hatósági határozat korlátozza. Készpénzes fizetés esetén, ha a bérfizetési nap hétvégére vagy munkaszüneti napra esik, akkor legkésőbb az ezt megelőző munkanapon ki kell fizetni a munkabért. Ha szabadság vagy egyéb okból a munkavállaló a fizetésnapon nem tartózkodik a munkahelyén, akkor a bérfizetés előtti utolsó munkahelyen töltött munkanapon kell kifizetni azt, vagy a munkáltató költségére a tartózkodási helyére kell megküldeni.
 
  A munkaadónak a bér kifizetésekor kötelessége a munkavállaló részére részletes írásbeli elszámolást adni a munkabéréről. Az elszámolást kizárólag írásos formában lehet átadni, és olyannak kell lennie, hogy a munkavállaló a kiszámítás helyességét, valamint a munkabérből való esetleges levonások jogcímét és összegét ellenőrizni tudja.

   Ha az adott napon nem kapja meg a munkavállaló a fizetését, a munkaadója késedelmi kamatot köteles fizetni. Ennek nagysága az adott naptári félév első napján – január 1. vagy július 1. – érvényes jegybanki alapkamat mértékével egyezik meg. A késedelmi kamat a bér bruttó összege után jár, és külön kérés vagy kérvény nélkül, automatikusan hozzáadódik a fizetéshez.

Forrás: narancsjuice