Tízezrek tüntettek a megszorítások ellen Brüsszelben

Az  intézkedések aránytalanul súlyosan érintik a munkavállalókat

Több tízezren vonultak Brüsszel utcáira csütörtökön, hogy tiltakozzanak a nemrég hivatalba lépett belga kormány tervezett megszorításai ellen. A békés tüntetés után néhány százan összecsaptak a rendőrökkel.

    A szakszervezetek által szervezett demonstráción egyebek mellett a közszolgáltatásokon való spórolásra, a jelenleg 65 éves nyugdíjkorhatár 67 évre emelésére és az inflációkövető béremelések jövő évi befagyasztására vonatkozó kormányzati tervek ellen emelték fel hangjukat.

    A Belga hírügynökség a brüsszeli rendőrségre hivatkozva azt írta, hogy a megmozduláson nagyjából százezer ember vett részt. A szervezők 120 ezer emberre tették a tömeg méretét.

    A demonstráció miatt az Európai Unió intézményeinek is otthont adó belga fővárosban megállt az élet, a forgalom és a felszíni tömegközlekedés megbénult, a metróban hatalmas tömeg alakult ki.

    Maga a tüntetés békésen zajlott, de azt követően néhány százan - jelentések szerint javarészt dokkmunkások - összecsaptak a rendőrökkel, petárdákat dobáltak rájuk, autókat borítottak fel és gyújtottak fel. A rendőrök végül könnygáz és vízágyúk bevetésével oszlatták fel a randalírozó tömeget késő délután.

    Ez volt az első jelentős tüntetés azóta, hogy október 11-én hivatalba lépett Charles Michel jobbközép kormánya, amelynek fő célkitűzései, hogy kiegyensúlyozza az ország költségvetését és - egyebek mellett az adójogszabályok lazításával - növelje a vállalkozások versenyképességét.

    A szakszervezetek azzal vádolják a kabinetet, hogy tervezett takarékossági intézkedése aránytalanul súlyosan érintik a munkavállalókat, a közszolgáltatásokon való spórolást pedig a társadalom egésze meg fogja sínyleni.

    A szakszervezetek a következő egy hónapra további megmozdulásokat, egyebek mellett minden hétfőre regionális munkabeszüntetéseket ígértek a kormány tervei miatt. December 15-ére pedig általános sztrájkot hirdettek a megszorítások ellen.

    Charles Michel eközben tárgyalásra hívta a három legnagyobb szakszervezet vezetőit. Az egyeztetések csütörtök délután kezdődtek meg.