Több mint egymillióan sürgetnek változást a munkahelyi esélyegyenlőségért

Nyitottak vagyunk csoport

Több mint egymillióan sürgetnek változásokat a férfiak és nők munkahelyi esélyegyenlőségének elősegítéséért - hangzott el a Nyitottak vagyunk csoport csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján.

    A Nyitottak vagyunk csoport - amelyhez eddig több mint 800 magyar szervezet csatlakozott - a közelmúltban a Gemiusszal közösen készített reprezentatív felmérést 3200 ember bevonásával a munkahelyi esélyegyenlőségről a 18 éven felüli internetezőkkel.

    Baittrok Borbála, a Gemius közvélemény-kutató cég kutatási igazgatója az eredményeket ismertetve elmondta, a nők 31 százaléka és még a férfiak 25 százaléka is úgy gondolja, hogy a nőket és a férfiakat nem ugyanúgy kezelik az előmenetelükkel kapcsolatban. A nők 37, míg a férfiak 24 százaléka azt mondta, úgy érzi, van különbség a nemek között a fizetésben is - mondta Baittrok Borbála.

    A kutatás másik megállapítása szerint a férfiak 7 százaléka, míg a nők 16 százaléka kapott már munka közben általánosító, nemével kapcsolatos megjegyzéseket, illetve a férfiak 7 százaléka, és a nők 15 százaléka számolt be róla, hogy nyílt vagy burkolt szexuális ajánlatokat kapott munkahelyén.

    Hozzátette: mivel a kutatás reprezentatív, az eredményeket a teljes munkavállalói körre lehet vetíteni, ez nagyjából 3,8 millió ember. A kérdőíven 30 százalék válaszolta, hogy sürgős lépésekre van szükség az esélyegyenlőség javítása érdekében, ez több mint egymillió embert jelent.

    Nagy Beáta, a Budapesti Corvinus Egyetem Társadalmi Nem- és Kultúrakutató Központjának társigazgatója a sajtótájékoztatón egy 2004 és 2008 közötti amerikai kutatás adatait idézve azt mondta, 84 százalékkal magasabb árbevételt értek el azok a vállalatok, ahol legalább három nő volt a vezetőségi testületben. A Gemius friss kutatása szerint a nők 77, a férfiak 69 százaléka gondolja úgy, hogy munkahelyük sikerességének szempontjából fontos, hogy mindkét nem ugyanolyan mértékben képviseltesse magát minden felelősségi szinten.

    A Google, és két magyar startup cég, az Espell és a Prezi által alapított Nyitottak vagyunk kezdeményezés akciót indított a munkahelyi esélyegyenlőség javítása érdekében: azt kérik, hogy vizsgálják meg, a saját cégükön belül min kellene dolgozniuk azért, hogy nők és férfiak mindennap ugyanolyan lehetőségekkel és esélyekkel találkozhassanak a munkahelyen. Ezután vállalják nyilvánosan a nyitottakvagyunk.hu oldalon, hogy 2015-ben dolgozni fognak ezeken.