Az Ericsson kollektív szerződést kötött a Mérnökszakszervezettel

Háromszázalékos éves átlagos béremelésben egyeztek meg

 Az Ericsson Magyarország kollektív szerződést kötött a Mérnökök és Technikusok Szabad Szakszervezetével (MTSZSZ), amely egyebek mellett évi 3 százalékos éves átlagos béremelést is rögzít - közölte Jakab Roland, az Ericsson Magyarország ügyvezető igazgatója.

        Hozzátette: a megállapodás szerint a cég a teljes, mintegy 1700 alkalmazottat számláló munkaerőállományra vetített átlagos, 3 százalékos mértékű béremelésre vállal kötelezettséget, amit a munkavállalók teljesítményétől és munkabérük munkaerőpiachoz viszonyított szintjétől függően differenciáltan valósítanak meg.

    A cafeteria keret az iparágban kimagaslónak számító megemelése és számos speciális, a munkavállalót megillető jelentős egyéb juttatás is a szakszervezet bevonásával valósult meg - emelte ki. A kollektív szerződés február elsején lép hatályba és a felek kötelezettséget vállaltak arra, hogy évente felülvizsgálják.   
 
 Az Ericsson 2012 óta működik együtt az MTSZSZ-szel, akkor jött létre dolgozói kezdeményezésre a szakszervezet Ericsson tagozata. A vezérigazgató szerint most egy új szintre értek el az együttműködésben.     

A megállapodás szabályozza egyebek mellett a munkáltató és a szakszervezet közötti érdekegyeztető tanács üzemeltetését, kitér a munkaviszonyra, a munkaidőre, pihenőidőre, díjazásra, a munkavállalót megillető egyéb juttatásokra vonatkozó előírásokra is.  

   Az 1990-ben alakult MTSZSZ 12 ezer tagot számlál, célja az érdekképviseleten túl szakmai vélemények, javaslatok megfogalmazása a vállalatok és a magyar gazdaság versenyképességének javítására.     

   Az Ericsson Magyarország a legnagyobb telekommunikációs és informatikai kutatással, szoftver- és hardverfejlesztéssel foglalkozó cég az országban, a Magyar Telekom stratégiai partnere, mobilhálózatának kizárólagos szállítója.   

  A nyilvánosan hozzáférhető cégadatok szerint az Ericsson Magyarország 2013-as árbevétele 35,1 milliárd forintot tett ki, adózott eredménye 326 millió forint volt. 2012-ben 37,5 milliárd forint árbevételt és 87 millió forint adózott eredményt ért el a vállalat.

    Kisgyörgy Sándor, az Érdekvédelmi Tanácsadó Szolgálat Egyesülés (ÉTOSZ) igazgatója az MTI érdeklődésére elmondta: az 50 alkalmazottnál többet foglalkoztató cégek mintegy 15-20 százaléka kötött kollektív szerződést. Minél több embert foglalkoztat egy vállalat, annál valószínűbb hogy sor kerül a megállapodás megkötésére - tette hozzá.

    A munkaügyi kapcsolatok információs rendszer alapján mintegy ezer gazdálkodó szervezetnél van hatályos kollektív szerződés.