A megfelelő tudású munkaerő megtartásához reálbér felzárkóztatási programot kellene indítani

Parragh László:

A tartós gazdasági növekedés előtt álló akadályok lebontására munkacsoport létrehozását javasolta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke pénteken a kamara gazdasági évnyitó rendezvényén, amelyen részt vett Orbán Viktor miniszterelnök és Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter is.

    Parragh László kiemelte, hogy a bürokrácia csökkentése továbbra is fontos terület, az adó- és szakigazgatási eljárást át kellene gondolni, a megfelelő tudású munkaerő megtartásához pedig reálbér felzárkóztatási programot kellene indítani.

    A kamara elnöke kifejtette, hogy a bürokrácia csökkentését, a valós adminisztrációs terhek mérséklését a biztonságos szabályozási szint megtartása mellett kell megvalósítani.

    Az adó- és szakigazgatási eljárás újragondolása során szemléletváltásra van szükség, a tisztességes adófizetőt meg kell becsülni - jelentette ki a kamara elnöke, aki szerint az adó mértékét nem emelni kell, hanem mindenkitől beszedni.

    A reálbérek felzárkóztatását célzó programmal kapcsolatban Parragh László példaként említette, hogy az egy órára jutó osztrák minimálbérhez képest a visegrádi országok jelentős lemaradásban vannak, Magyarország az egy órára jutó minimálbér az osztrák 23-24 százalékát tesz ki.

    Parragh László elismeréssel szólt arról is, hogy a Miniszterelnökség rendkívüli hatékonyan hajtja végre az európai uniós források felhasználásával kapcsolatos munkát.

    A kamara elnöke kitért a vállalkozásokat érintő szerzői jogdíj ügyére, szerinte a végrehajtási rendszer alapjaiban hibás.

    Az elnök a cégbíróság ügyét is átgondolásra javasolta, és utalt a kamarai regisztrációval kialakult adatbázisra, amely jövő évtől a vállalkozások számára nyilvánosan is elérhető lesz a megbízható üzletmenet biztosítása érdekében.

    A kamarai regisztrációs rendszer hatékony és eredményes működtetésére példaként említette Parragh László, hogy a Baranya megyei kamara leválogatta a DBR-bankcsoportnál számlát vezető vállalkozásokat, számukra Széchenyi Kártyával igyekeznek likviditást biztosítani.

    A rendezvényen a vállalkozók a duális szakképzés továbbvitelét szorgalmazták, és szóvá tették, hogy az elektronikus közúti áruforgalom ellenőrző rendszert (ekáer) még mindig bürokratikusnak érzik.

    Orbán Viktor válaszában elmondta, hogy a szakképzési rendszer átalakításában szeretnék elérni, hogy jól látható pálya mentén továbbtanulva, magasabb végzettséget lehessen szerezni.

    Varga Mihály kijelentette: az ekáer működik, 40 ezer cég jelentkezett be a rendszerbe, amelynek fontos szerepe van a feketegazdaság kiszűrésében.