Vasárnapi zárva tartás: a szünidei sokk tehet be a Balatonnak

A téma darázsfészek

 Nem volt kereskedelmi káosz vasárnap az első igazi nyári hétvégén a Balatonon – erről számoltak be legalábbis lapunknak a tó környéki boltosok, érdekvédelmi szervezetek. Továbbra is kérdés azonban, mi történik majd, ha megkezdődik a szünidő, a kis alapterületű boltok kapacitását ugyanis nem a vasárnap megnövekvő forgalomhoz méretezték. Gondja akadhat a strand- és sportcikkeket árusító üzleteknek is. Somogyban továbbra is bíznak abban, hogy a szabályozás változni fog – írja a Világgazdaság.

  Azok a boltosok, akik kinyithatnak, vagy kinyitnak Balatonon vasárnap, köszönik, jól vannak, jelentős forgalmat bonyolítanak, ám ennél többet nemigen mondanak. Lapunknak jelezték, hogy a téma darázsfészek – pedig a szezon elején sem járunk. Siófokon, az Ezüstparton, az első igazán nyári hétvégén az ilyenkor megszokott mértékű forgalom mutatkozott. Szombaton a vendégek jelentős része a parton strandolt, vagy a part menti szolgáltatásokat térképezte fel. A boltok forgalma átlagos volt. Este azonban változott a kép, a jó idő miatt elmaradt bevásárlást az esti órákban pótolták a vendégek, és az üzletekben jókora tömeg torlódott össze.
 
  A zsúfoltság időnként konfliktusos helyzeteket szült. Mindazonáltal a megkérdezett boltosok – név nélkül – úgy értékelték, hogy felesleges lenne messzemenő következtetéseket levonni az első nyári hétvége tapasztalataiból, ráadásul még az iskolákban sincs szünet, ugyanis senki sem tudja, hogy a vevők hogyan alakítják majd a vásárlási szokásaikat. Még az is lehet, hogy az ide látogató külföldi nyaralók is képesek lesznek együtt élni a magyar kiskereskedelmi rendszerrel – mondták. Akadt persze olyan kisbolt is, ahol a tulajdonos a tömött sorokban várakozó vásárlókkal együtt aggódott azért, hogy idős édesanyja végigbírja a 30 fokos hőségben a műszakot.
 
  „Hiba volna egyetlen hétvége tapasztalataiból következtetéseket levonni, ráadásul még a tanév is tart, azaz a nagy tömeg még korántsem érkezett meg a tópartra” – mondta lapunknak Markovszky György, a Veszprém Megyei Kereskedelmi és Iparkamara (VMKIK) elnöke. Ő is úgy véli, időre van szükség, hogy a statisztikai adatokból kiolvashatóak legyenek a trendek, amelyeket nem feltétlenül a forgalom vagy az áfabevétel visszaesése jelez majd, hanem például a gazdasági lehetőségekhez képest mérsékeltebb kereskedelmi növekedés.
 
  Szakértők szerint a turisztikailag frekventált kisboltoknál az üzlet alapterülete, raktára és logisztikai háttere lehet a „szűk keresztmetszet”. Lehet, hogy darabra elegendő lesz a Balaton környékén kinyitó boltok száma, ám ha túl nagy a vasárnapi roham, az üzlet gyorsan kifogyhat a készleteiből, még akkor is, ha a raktára eredetileg tömve volt. Akkor lehet jól megpörgetni egy 50-70 négyzetméteres kisboltot, ha a logisztikai háttere engedi a napon belüli szállítást, adott esetben a vasárnapi készletfeltöltést. Ha nem, az adott egység nagyjából annyi árut képest értékesíteni, amennyit a vasárnapi boltzár előtt, csak most nem estére fog kifogyni a készletből, hanem délután kettőre – mutattak rá a szakértők. Markoszky György gyakorlatilag esélytelennek tartja, hogy ebben az évben megváltozzon a szabályozás, pedig attól ő is fél, hogy a kis boltok képtelenek lesznek kiszolgálni az igényeket, hiszen eredetileg nem ennyi vásárlóra tervezték őket. Ez a rendszerbe kódolt a konfliktus, ennek kezelése azonban a boltosokon múlik.
 
  Valójában az idei nyár tapasztalatai szolgálhatnak alapul a következő szezonra, ezért az elemzők egy része szerint felesleges és veszélyes is következtetéseket levonni a mostani és a következő hétvégékből. A teljes szezont kell szemlélni mondják az elemzők.
 
  „A tó déli partján már hetek óta óriási a tömeg a boltokban péntek délutántól szombat estig. Most azt tapasztaltuk, hogy a strandolni vágyók közül sokan eleve úgy érkeztek, hogy előtte otthon vagy útközben bevásároltak” – mondta a Világgazdaságnak Kertész Rezső, a Kereskedelmi és Vendéglátó Vállalkozók Somogy Megyei Érdekképviseletének ügyvezető társelnöke. Szerinte elsősorban nem is az élelmiszerrel, hanem a divat, strand- és sportcikk, valamint például a horgászfelszerelést áruló üzletek nyitva tartásával akadhat gond – nem lesz ugyanis elegendő családtag, hogy ezeket az egységeket a tulajdonosok a teljes szezonban és vasárnaponként is üzemeltessék.
 
 „Továbbra is bízunk abban, hogy a zárvatartást szabályozó előírások megváltoznak, ezek ugyanis nem veszik rugalmasan figyelembe a szezonális nyitva tartást, így a balatoni boltok hátrányba kerülhetnek. Ezek a kereskedelmi egységek ugyanis nincsenek előrébb azzal, hogy az adventet megelőző hétvégéken nyitva tarthatnak, hiszen a forgalom döntő része a nyári időszakban érkezik” – hívta fel a figyelmet Kertész Rezső.
Antalffy Gábor, a Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdekképviseleti Szövetsége (KISOSZ) ügyvezető elnöke arra is rámutatott: a szabad strandok közelében nem mindenhol van kellő számú férőhellyel rendelkező étterem, csárda, vendéglátó egység, ami ki tudná szolgálni a vasárnap megnövekvő igényeket. Ami pedig a pihenni vágyókat illeti, korántsem mindegyikük tudja majd finanszírozni az éttermi ellátást.

  Ami a vasárnap is működő boltokat illeti, nekik folyamatosan biztosítaniuk kell a megnövekedett forgótőke igényt és a kiszolgálás, az árufeltöltés zavartalanságát is.

A kivétel erősítené a szabályt

  A zárva tartásról szóló törvény lehetőséget nyújt arra, hogy a jogalkotó kormányrendeletben kivételeket határozzon meg. A KISOSZ Somogy Megyei Érdekképviselete a márciusban Siófokra szervezett vállalkozói fórum után azt javasolta , hogy a kiemelt turisztikai területen – a Balaton-parton, a Tisza-tónál, illetve a Velencei-tónál – található településeken a 200 négyzetméternél kisebb boltoknál a szezonban engedélyezzék a vasárnap napközbeni nyitvatartást akkor is, ha egy tulajdonosra négy alkalmazott jut. Eddig a javaslatukat a kabinet nem fogadta el.
 
Forrás: Világgazdaság