Támogatja a rövidített munkaidőt a cseh képviselőház

A fizetés 70 százalékért dolgozhatnának a munkavállalók

 Jóváhagyta a különleges helyzetek, gazdasági válság vagy természeti katasztrófa következtében lerövidített munkaidő állami támogatását a cseh képviselőház – írja a Metropol.
 
   A 200 tagú testületben a kormány által előterjesztett javaslatot a 156 jelenlévő képviselő közül 120-an támogatták. A foglalkoztatási törvény módosítását még a szenátusnak is jóvá kell hagynia, és az államfőnek aláírnia. Miután a kormánykoalíciónak a felsőházban is többsége van, a jóváhagyás lényegében csak formalitásnak számít.

 Arról, hogy kialakult-e egy ilyen helyzet az országban és életbe lehet-e léptetni az intézkedést, a kormány dönt.

  A kormánydöntés után azok a cégek, amelyek már nem tudják teljes munkaidőben foglalkoztatni alkalmazottaikat, a dolgozókat nem bocsátják el, hanem korábbi fizetésük 70 százalékáért tovább alkalmazzák őket.

  A korábbi bér 50 százalékát a munkaadó állja, míg 20 százalékot az állam ad hozzá. A válságba jutott cégeknek a szabályok szerint kérniük kell majd az állam támogatását, és minden egyes esetről külön dönt a kormány.

  Az intézkedés olyan cégekre vonatkozna, amelyek a különleges helyzet következtében a munkaidő 20-40 százalékos csökkentésére kényszerülnének.

  A legnagyobb vita az elmúlt hónapokban arról folyt, hogy a csökkentett bér mekkora részét fizesse a munkaadó és mekkorát az állam. A szakszervezetek például a bér 90 százalékát követelték, amelyből 45 százalékot a munkaadó, 45 százalékot az állam fizetett volna.

  A cégek legfeljebb hat hónapig kaphatnak állami támogatást a bérekre, ismételt kérés esetén ez hat hónappal meghosszabbítható.

  A cseh kormánynak a németországi úgynevezett kurzarbeit szolgált modellül. A kabinet úgy véli, hogy ez egy jó megoldás a gazdasági válságok túlélésére. A munkaadók viszont életképtelennek minősítették az elképzelést. A tervek szerint a "cseh kurzarbeit" legkésőbb jövőre életbe lépne.

  A nagy munkaadókat tömörítő ipari és közlekedési szövetség szerint a kormány javaslata nem eléggé ösztönző a cégek számára, hogy válság esetén is fenntartsák a munkahelyeket - vélekedett korábban Milan Mostyn, a szövetség szóvivője.

  Kifejtette: a jelenlegi szabályozás szerint válság esetén a cégek a bérek 60 százalékát fizetik alkalmazottaiknak. Az új szabályozás szerint ez most 50 százalékra csökkenne, a különbség nagyon kevés, és nem ösztönző a munkaadók számára.

  A csehországi cégeknek már a jelenlegi szabályozás alapján is lehetőségük van alkalmazni bizonyos esetekben a csökkentett munkaidőt, csökkentett bérrel, de állami támogatás nélkül. Az elmúlt években több száz cseh cég élt ezzel a lehetőséggel. A válság elmúlása, a megrendelések növekedése után fokozatosan visszaállítják a teljes munkaidőt és béreket.

Forrás: Metropol