A virtualizáció átalakítja a munkavégzést

Egyre terjed a távmunka

A nagy sebességű internet és a biztonságos  virtuális alkalmazások és platformok, illetve a szinte állandó online hálózati kapcsolattal rendelkező vezeték nélküli eszközök az irodai munkavégzést leváltó távmunkában új trendet hívnak életre: a Co-workinget. Ez számos változást fog eredményezni, az irodai ingatlanok piacát is jelentős mértékben át fogja alakítani.

    A jövő munkaformájának nevezett Co-working adaptációjának legfontosabb tényezői az irodai költségek és az irodai kiszolgáló létszám csökkentésének lehetősége. A Co-working munkastílus a globális gazdaság motorjává válhat. Különböző szektorokban, ágazatokban és vállalatokban tevékenykedő  dolgozók az adott időben folyó tevékenységükhöz képest legközelebbi Co-working pontokban találhatnak wifi, mobil nyomtató és irodatechnikát vagy akár egyéb szolgáltatásokat − hangzott el az Adecco IT Academyn.

    „A legfrissebb tanulmányok új lendületről számolnak be a hostolt virtuális számítógépek piacán. A szakmai előrejelzések szerint 2014-re a vállalati számítógépplatformok 15 százaléka lesz virtuális. A viharos sebességű technológiai innováció megtöbbszöröződő  teljesítménnyel, többmagos processzorokkal, csökkenő tárolókapacitás-költséggel, óriási sávszélesség-növekedéssel jár együtt. A virtualizálódó platformok rövidesen leszámolnak a irodai munkahelyek korszakával” − mondta el Regényi Tamás, aki korábban a Ciscónál regionális üzletfejlesztési igazgatói pozíciót töltött be.

   „Bár Magyarországon nem terjedt még el a távmunka olyan mértékben, mint ahogy azt jósolták vagy szerették volna, egyre több olyan it-pozícióra keresünk szakembereket, ahol részben lehetséges az otthoni munkavégzés. Jelenleg is keresünk olyan it-projektvezetőket, it-programmenedzsereket, akiknek nem kell állandóan az irodában ülniük, hiszen vannak olyan munkák, amelyeket otthon is hatékonyan el lehet végezni. De van olyan it-rendszermérnöki munka is, ami az amerikai időzónához kötődik és távoli eléréssel is megoldhatóak a feladatok, így szinte állandó jelleggel lehet otthonról dolgozni” − tette hozzá Spiller László, az Adecco vezető tanácsadója.

    A szép új világ útjában, úgy tűnik, már csak jog, a még tisztázatlan jogi kérdések állnak. A virtualizációs és a cloudszolgáltatások ugyanis új kihívások elé állítják a jogászokat is. Akár felhasználói, akár szolgáltatói, akár szerzői vagy akár hatósági oldalról is új kérdések jelennek meg. Szerzői jogok védelme, személyes adatok védelme, tiltott vagy jogsértő adatok elhelyezése, tárolása, letöltése. Hasonló kérdés, mint a drog vagy a tiltott tartalmak esetében: kire milyen módon vonatkozik a szabályozás, aki előállítja, aki terjeszti vagy aki fogyasztja? Tisztában kell lenni, miért felel az, aki egy felhőt üzemeltet, aki oda vagy onnan adatot feltölt vagy letölt. Az adatvédelemnek új dimenziói nyílnak meg. Attól válik mindez még bonyolultabbá, mert átnyúlik országhatárokon, sőt kontinenseken, a szereplők pedig többnemzetiségűek, az sem egyértelmű hogy kinek a joghatósága vonatkozik rájuk.

    Különösképpen akkor, amikor egy kérdéses tartalom egy adott pillanatban ezer részre bontva, földrajzilag különböző helyeken, tárolókon, gépeken létezik, mindeközben dinamikusan pontról pontra vándorol, ahol eddig létezett, ott a következő pillanatban már nem létezik és több új helyen újrakeletkezik.