A szolgálati törvény pontosítását kéri és bérkompenzációt javasol az ombudsman

Méltatlanul alacsony a készenléti beosztásban dolgozóknak járó pótlék

 A fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak készenléti beosztásával kapcsolatos szolgálati törvény pontosítását és a készenléti pótlékemelés lehetőségének vizsgálatát kérte Pintér Sándor belügyminisztertől Székely Lászlóombudsman.

    Az Alapvető Jogok Biztosa Hivatalának szerdán az MTI-hez eljuttatott közleménye szerint a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló törvény nem határozza meg pontosan a készenléti jellegű munkakör fogalmát. A készenléti beosztásban dolgozóknak járó pótlék pedig méltatlanul alacsony - írták. 

    Az alapvető jogok biztosa egy szakszervezet panaszának vizsgálata után a belügyminisztertől kérte a helyzet mielőbbi rendezését. Az ombudsmanhoz forduló szakszervezet szerint indokolatlan hátrányos megkülönböztetés, hogy a részben vagy egészben készenléti feladatot ellátó tűzoltók heti szolgálatteljesítési ideje nyolc órával több, mint a más beosztásban dolgozó, szintén hivatásos szolgálati jogviszonyban álló kollégáiké. A 40 órát meghaladó, de 48 óránál kevesebb szolgálatteljesítés a tűzoltók esetében nem számít túlmunkának, nem jár érte teljes kompenzáció - áll a közleményben.

    Az ombudsman a panasz nyomán hivatalból indított vizsgálatot. Székely László ombudsman jelentésében aláhúzta, nincs hatásköre arra, hogy megvizsgálja, igazságos, méltányos vagy indokolt-e a törvényben a szolgálatteljesítési idő szabályozása. Vizsgálatának központjában az állt, összeegyeztethető-e az egyenlő bánásmód követelményével, hogy a törvény alapján a szolgálat teljesítésének átlagos ideje a készenléti jellegű beosztásokban - 6 hónapos munkaidőkeretre lebontva - heti legfeljebb 48 óra lehet, a nem készenléti beosztásban dolgozóknak viszont maximum 40 órát kell teljesíteniük. 

    A vizsgálat ugyanakkor feltárta, hogy a törvény nem határozza meg pontosan a készenléti jellegű munkakört és azt sem, hogy a szolgálatteljesítésen belül mekkorának kell lennie a rendelkezési állás minimális időtartamának.

    A belügyminiszter a biztos megkeresésére úgy válaszolt, hogy a részben vagy egészben készenléti jellegű beosztásban dolgozók 48 órás szolgálatteljesítésének előírásával nem sérül az egyenlő bánásmód követelménye, a 48 órát meghaladó munkavégzést pedig a hatályos szabályok minden esetben megfelelően kompenzálják - olvasható az ombudsmani közleményben.

    Székely László jelentésében kitért arra is, hogy a magasabb alap-szolgálatteljesítési idő a készenléti munkakörben dolgozók esetében nem önkényes, de aránytalannak tűnik, így közvetve alapjogi aggályokat is felvethet, hogy a 6 hónapos munkaidőkereten belül ötödével nagyobb többletszolgálatot jelenleg csak ez a méltatlanul alacsony pótlék "kompenzálja". A biztos ezért felkérte a belügyminisztert, vizsgálja meg, hogy a következő költségvetési évben lehetőség van-e a készenléti pótlék mértékének arányos emelésére.