Engedetlenségi mozgalmat tervez az Egységes Közlekedési Szakszervezet

A BKV vezetése megszegte a bérmegállapodást?
 
 Szerződésszegéssel vádolja a BKV cégvezetését az egyik legnagyobb szakszervezet, ezért nem is oszlatja fel a korábban felállított a sztrájkbizottságot. Az Egységes Közlekedési Szakszervezet állítja, a menedzsment máris felrúgta a napokban aláírt bérmegállapodást, mert a szerződésben foglaltak ellenére nem teljesítményarányosan fizette ki a dolgozóknak a tavalyi bérmaradványt – BKV-sok ezreit érhette hátrányos anyagi megkülönböztetés. A szakszervezet azonnali újraosztást követel, s ha másként nem megy, ezt engedetlenségi mozgalommal fogja kikényszeríteni – írja az IHO.

  – Alig néhány napja írták alá a BKV-nál a bérmegállapodást a cégvezetés máris felrúgta a saját maga által javasolt, a szakszervezetekre zsarolással rákényszerített feltételeket – állítja Nemes Gábor, a cégnél működő Egységes Közlekedési Szakszervezet elnöke. A viharos körülmények között, hosszas csatározás után, az érdekvédelem részéről nagy kompromisszummal aláírt szerződés egyik eleme volt a tavalyi bérmaradvány kifizetése is, amelyet már eleve szokatlanul sokáig halogatott a cégvezetés. A bérmegállapodás részeként rögzítették: a tavalyi megtakarítást a dolgozók között teljesítményarányosan, a pluszmunkákat, a járművezetőknél például a jegyértékesítés ellenértékét is beszámítva fizeti ki a cég, bruttó 20 és 50 ezer forint közötti összegben.
 
   Ezzel szemben az EKSZ-hez folyamatosan érkeznek a panaszok, hogy a napokban átutalt összegek egyáltalán nem tükrözik ezt az elvet, a számítás követhetetlen, sok dolgozónál nem vették figyelembe a teljesítést, s a különféle igazgatóságok és területek között indokolatlan, sőt rendszertelen eltérés van. A dolgozók tömegei panaszkodnak, hogy a sok felhalmozott tavalyi pluszért egyetlen fillér ellenértéket sem kaptak, csak az alapot, a bruttó 20 ezer forintot. Így járt sok járművezető is, akiknek a megállapodás ellenére sem fizettek, például a rájuk kényszerített fedélzeti jegyárusításért.  Az eddigi információk alapján az EKSZ feltételezi, hogy a BKV egész területén dolgozók ezreit érhette anyagi hátrány – szögezi le Nemes.
 
   A szakszervezet döbbenten tapasztalja, hogy a BKV vezetése még az általa javasolt feltételeket sem tartja be, ezért levélben felszólította a vezérigazgatót, hogy azonnal rendezze a helyzetet, adjon utasítást az újraosztásra, a hiányzó összegek kifizetésére. Amennyiben ez nem történik meg, a járművezetők engedetlenségi akcióval fogják kikényszeríteni jogos juttatásukat: megtagadják az egyébként több százmillió forintos bevételt jelentő jegyárusítást. Az elvégzett munkát ki kell fizetni – szögezi le Nemes, aki szerint viszont azt a plusz munkát, amit nem fizetnek ki, nem kötelező elvégezni.
 
    Az EKSZ a bértárgyalások során sztrájkbizottságot alakított, amelyet az eredeti tervek szerint a megnyugtató megállapodás után feloszlattak volna. A történtek miatt azonban úgy döntöttek, marad a sztrájkbizottság, s kész az engedetlenségi mozgalom megszervezésére.
 
Forrás: IHO