A Légiközlekedési Egyesült Szakszervezet közleménye

Családanyák és rampatisztek vezetik az ellenállást a Malév GH-nál. Utánaszámoltak, és nem fogadják el „önként” a megalázó feltételeket.

    A legnagyobb ellenállást a Malév GH gyermeket nevelő női alkalmazottjai és a rampatisztek mutatják a drasztikus fizetéscsökkentési tervekkel szemben. A dolgozók négyötödének már szeptember közepén is megélhetési gondjai voltak. Partvonalon várakozik eközben egy titokzatos új kiszolgálócég.

    Zajlik a küzdelem a fizetések megmentéséért a Malév Ground Handling Zrt. állami tulajdonú földi kiszolgálócégnél. Limburger Lóránt vezérigazgató 30-50 ezer forinttal csökkentené minden dolgozó fizetését.

    Jelenleg is zajlik az egyéni elbeszélgetés a munkavállalókkal. Miután egyenként berendelik őket a vezetői irodába, eléjük tesznek egy rövid nyilatkozatot. Eszerint a dolgozók „önként kezdeményezik”, hogy módosuljon munkaszerződésük, és csökkenjen a fizetésük. Sem dátum, sem a munkaadó aláírása nem szerepel a papírokon. A többség az elmúlt évek tapasztalatai alapján már semmilyen elé tett papírt nem ír alá gondolkodás nélkül a cégnél. Azonban egyre rövidebb gondolkodási időt kapnak, és egyre nagyobb rajtuk a nyomás, van olyan is, hogy három, négy menedzser ül szemben egy családanyával.

    A legnagyobb ellenállást sokak számára meglepő módon a check-in területen dolgozók, az elveszett poggyászokat kezelők és a rampatisztek mutatják. A check-in területén dolgozók közül többségük gyermeket nevelő családanya. Úgy tűnik, utánaszámoltak, el tudják-e tartani családjukat abból a 110-140 ezer forintból, ami a módosítás után maradna nekik a hónap végén. A valamivel jobban kereső, a gépek berakodásáért, és súlyelosztásáért felelős rampatisztek fele is nemet mondott az ultimátumra. Nekik 120-150 ezer forintot hagyna meg a vezetőség.

   A LESZ szeptember folyamán több száz munkavállaló megkérdezésével ágazati felmérésbe kezdett, a hazai földi kiszolgálási szektor problémáinak azonosítása céljából. A Malév GH-s részeredmények, amelyek a cég minden harmadik dolgozójának megkérdezését tükrözik, s így reprezentatívak az egész vállalatra nézve, magukért beszélnek.

    Már a jelenlegi nettó fizetések mellett is a dolgozók 63 százaléka kerül „szinte mindig, folyamatosan” pénzzavarba a hónap végén. 17 százalék nyilatkozott úgy, hogy ez „gyakran megtörténik vele”. A munkavállalók négyötödének tehát már szeptember közepén is megélhetési gondjai voltak. A tervezett 30-50 ezer forintos bércsökkentés sokakat a teljes nyomorba taszíthat.

    Borítékolható, hogy sokan inkább a felmondást választják ebben a helyzetben, így a cég működőképessége is veszélybe kerülhet. A partvonalon várakozik egy új kiszolgálócég, a BUDPORT Handling Kft. amely már embereket is toboroz, holott információink szerint nincs élő szerződése légitársaságokkal, sem engedélye a repülőtéri munkára. Reméljük, nem e cég helyzetbe hozása a cél, feláldozva az egyik utolsó, világszínvonalon szolgáltató magyar tulajdonú vállalatot a légiközlekedési ágazatban.

* * *
A LESZ 2008 tavaszán, két szakszervezet összeolvadásával alakult. A hazai légiközlekedési ágazat legnagyobb érdekképviseleti szerve, a MAPLÉSZ (Magyar Polgári Légiszállítási Szövetség) tagja. A jelenleg több mint 1200 tagot számláló szervezet több ferihegyi vállalatnál erős pozíciókkal bír. Távlati célja ágazati szintű, tehát országos kollektív szerződés kidolgozása és elfogadtatása.
Forrás: www.lesz.org.hu